LED G4 compatible with AC/DC, 1.5W
$5.50
- G4 Mini bulb.
- 12VAC/DC.
- Dimmable.
SKU:
EBU-G4ND1.5W
Categories: RESIDENTIAL, SCREWABLE UNITS, SMALL BULBS, G4
Description
The G4’s Ecopowertech have a simplified design which can be installed in most Lamps with a G4 socket. Replacing a G4 is very simple, so the G4 of conventional lights can be changed with the LEDs G4 without any problems. This product works on low voltage, 12VDC.
Additional information
| Weight | 0.0125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.88 × 0.75 × 0.75 in |
| Color Options | 3000K, 6000K |
| Power Consumption | 1.5W |
| Luminous Flux | 70Lm |
| Base | G4 |
| Beam Angle | 180° |
| CE Compliance | Yes |
| Chip Type | SMD2835 |
| Lighting Cover | Clear |
| CRI | >75 |
| Dimmable | Yes |
| Compatible Dimmer Unit(s) | 12VDC Dimmable Power Supply + MLV Dimmer, 12VDC Power Supply + 12VDC Dimmer |
| Driver Type | Need AC/DC 12 Power Source |
| Length | 1 |
| Width | 2″ |
| Height | 1″ |
| Finish | N/A |
| Input Voltage | 12VAC/DC |
| IP Rating | IP20 |
| Life Span | 50,000 Hrs |
| Rohs Compliance | Yes |
| Suitable For Damp Location | No |
| Suitable For Wet Location | No |
| UL Listed | No |
| Warranty | 2 Years |
Related products
6″ LED Flat Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$14.99
8″ LED Flat Round Panel, White Frame
$29.75
200W Enclosed Power Supply, 24VDC
$55.99
60W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$27.99
100W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$44.25
200W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$72.25
2 1/2″ LED Under Cabinet Light – White Frame, 3W
$7.75
- Drop ceiling light.
- External driver is included.
- Easy installation. Product comes with 2 spring arms.
- Directional light.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
UL SMD5050 LED Strips 600 RGB Chips, RGB, 24V Super Bright Output Unit, Wet Rated
$69.50
- Multicolor LED Strip, RGB Type.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 600 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC.
- Damp/Wet Rated.
- Cut at every 6th LED on the cuttable mark.
- Power supply and CCT controller are not included.
