UL SMD5050 LED Strips 600 RGB Chips, RGB, 24V Super Bright Output Unit, Wet Rated
$69.50
- Multicolor LED Strip, RGB Type.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 600 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC.
- Damp/Wet Rated.
- Cut at every 6th LED on the cuttable mark.
- Power supply and CCT controller are not included.
Related linear lighting components frequently needed:
Power Supplies
Aluminum Channels
Multi-Color Controllers
Accessories
Only 4 left in stock
The Multicolor LED strips are a flexible lighting solution for your lighting challenges for incredible indirect and decorative illumination where color its desired. These strips are designed for interior use, as well as wet or damp location. Not submersible. They can bend and twist in just about any direction imaginable. Our LED strips use surface mounted LEDs, which allows for incredible flexibility without causing any damage to the product. In addition, all strips come with 3m adhesive tape allowing them to stick to most surfaces. The strip can be cut at every 6th LED, and this feature allow you to obtain the right length of light for your application, and also to illuminate a challenging area where the lighting needed is not continuous. After you cut the strip, you can still use the remaining segment of the strips by purchasing the connectors, check the LED strips accessories section. LED strips work with low voltage, 24VDC, making them suitable and safe for the above-mentioned interior lighting or damp location. The power supply is not included, please calculate the total load of the system before purchasing the power supply or please consult a specialist. This unit also requires an RGB Controller which is not included.
| Weight | 0.9375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.38 × 9.25 × 0.75 in |
| Power Consumption | 90W |
| PCB Finish | White |
| Beam Angle | 120° |
| CE Compliance | Yes |
| Chip Type | SDM5050 |
| Connection | DC Wires/ Soldering Connection |
| Controllable By | Any 24VDC RGB Controller |
| CRI | >80 |
| Cuttable Length | 2 inches |
| Dimmable | Yes |
| Compatible Dimmer Unit(s) | 24VDC Power Supply + RGB Controller with Dimming Functions |
| Driver Type | Need DC24V Power Source |
| Length | 16.4′ |
| Width | 0,4″ |
| Height | 0,1″ |
| Finish | White |
| Input Voltage | 24VDC |
| IP Rating | IP65 |
| Life Span | 50,000 Hrs |
| Strip Width | 12mm |
| Mounting Type | 3M adhesive Tape |
| Power Per Foot | 5.49W/ft |
| Rohs Compliance | Yes |
| Suitable For Damp Location | Yes |
| Suitable For Wet Location | Yes |
| UL Listed | Yes |
| LED Per Feet | 36 LEDs/ft |
| Warranty | 5 Years |
| LED Per Meter | 120 LED/Meter |
You may also like…
6A SKY WIFI Receiver & Compatible Radio Frequency Remotes
- 2-in-1 WIFI & Radio Frequency Communication System.
- Works with any 12 or 24 VDC power supply.
- Pair it up with any RGB low voltage units, RGBW low voltage units, and RGBCCT low voltage units.
- 5 Channels (RED, GREEN, BLUE, WARM WHITE, COOL WHITE).
- Maximum current: 15A (3 per Channel).
- DIM (Single Color) Rated Power: 360W/12V , 720W/24V.
- CCT Rated Power: 288W/12V , 576W/24V.
- RGB Rated Power: 216W/12V , 432W/24V.
- RGBW Rated Power: 288W/12V , 576W/24V.
- RGBCCT Rated Power: 360W/12V , 720W/24V.
- Compatible with SKY Hand held remotes not included.
- Works on the 433.92 Mhz RF band.
- Compatible with smart phone app name "TUYA".
- Compatible with Alexa, and google home.
SKY RGB/RGBW Radio Frequency Receiver with Sync Function, 15A/RGB 20A/RGBW KIT
- Radio Frequency Communication System.
- Works with any 12 or 24 VDC power supply.
- Pair it up with any LED RGB strips & low voltage units, and RGBW strips & low voltage units.
- 3 Channels (RED, GREEN & BLUE).
- Maximum current: 20A (5 per Channel).
- RGB Rated Power: 180W/12V , 360W/24V.
- RGBW Rated Power: 240W/12V , 480W/24V.
- Hand held remote not included included.
- Works on the 433.92 Mhz RF band.
- Receiving device can be sync to a maximum of 10 hand held remotes.
- Hand held remote can be synced to unlimited receiving devices of the same model.
Related products
4″ LED Flat Round Panel – Switchable Color Temperature, 9W
- Slim Drop ceiling light.
- External driver is included.
- ETL Listed.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K.
- Compatible with LED Dimmers.
8″ ETL LED Square Flat Panel – White Frame, 18W Dimmable
8″ LED Flat Round Panel, White Frame
5″ LED Glass Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
6″ LED Flat Round Panel with Blue Edge Lighting – White Frame, 12W
LED Filament Candle Bulb with Flame Tip, 3.5W
LED G4 compatible with AC/DC, 1.5W
UL SMD2216 LED Strip 1500 Single Color Chips, Super Bright Output
- Single Color LED Strip.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 1500 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC power units.
- LED flexible strip for interior use.
- Cut at every 6th LED / 1" on the cuttable mark.
- Power supply is not included.
