60W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$27.99
- It operates on 90-264VAC.
- 24VDC Output Voltage.
- Maximum power rated at 60W.
- Suitable for Damp and Wet locations.
- Fully Isolated Plastic Case.
- Manufactured by Meanwell.
Out of stock
Our power supplies are made by Mean well, a respectable provider that has earned the trust of its customers and has made them the sources of power most used around the world.
LPV-60-24 series is a 60W 24V AC/DC LED driver featuring constant voltage design. It operates from 90VAC to 264VAC and can withstand 300VAC surge input for 5 seconds. In addition to high efficiency up to 86%, with a fan-less design the LPV-60 can operate under -30°C ~ +70°C under free air convection. The design of a fully isolated plastic case housing and IP67 ingress protection level allows this series to fit both indoor and outdoor applications. LPV-60 is not recommended for dimming capabilities under high voltage dimmers, only dimmable through low voltage controller.
| Weight | 0.875 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 3 × 1.5 in |
| CE Compliance | Yes |
| Connection | Bare Wires, Hardwired Connection |
| Dimmable | No |
| Length | 8″ |
| Width | 2,5″ |
| Height | 1,25″ |
| Finish | Beige |
| Input Voltage | 90-264VAC |
| IP Rating | IP67 |
| Recommended Power Limit | 51W |
| Mounting Type | Screw-in Hanger |
| Output Voltage | 24VDC |
| Rohs Compliance | No |
| Suitable For Damp Location | Yes |
| Suitable For Wet Location | Yes |
| UL Listed | No |
| UL Recognized | Yes |
| Warranty | 3 Years |
| Rated Current | 2.5A |
| Rated Power | 60W |
Related products
6″ LED Flat Round Panel – Switchable Color Temperature, 12W
- Slim Drop ceiling light.
- External driver is included.
- ETL Listed.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K.
- Compatible with LED Dimmers.
8″ LED Flat Round Panel, White Frame
200W Enclosed Power Supply, 24VDC
200W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
300W Waterproof Meanwell Power Supply, 12/24VDC
6″ LED Flat Round Panel with Blue Edge Lighting – White Frame, 12W
LED Inground Light with Half Round Light Shape
UL SMD2216 LED Strip 1500 Single Color Chips, Super Bright Output
- Single Color LED Strip.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 1500 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC power units.
- LED flexible strip for interior use.
- Cut at every 6th LED / 1" on the cuttable mark.
- Power supply is not included.
