300W Waterproof Meanwell Power Supply, 12/24VDC
$128.25
- It operates on 90-305VAC.
- Voltage Changeable. 24VDC or 12VDC Output Voltage.
- Maximum power rated at 300W.
- Suitable for Damp and Wet locations.
- Metal housing with class I design.
- Manufactured by Meanwell.
Only 2 left in stock
Our power supplies are made by Mean well, a respectable provider that has earned the trust of its customers and has made them the sources of power most used around the world.
XLG-320-V-A series is a 320W 12V or 24V AC/DC LED driver featuring the dual mode constant voltage and constant current output. It operates from 90VAC to 305VAC. In addition to high efficiency up to 94%, with a fan-less design the XLG-320 can operate under -40°C ~ +90°C under free air convection. The design of metal housing and IP67/IP65 ingress protection level allows this series to fit both indoor and outdoor applications. HLG-320H is equipped with various function options, such as dimming methodologies, so as to provide the optimal design flexibility for LED lighting systems.
| Weight | 4.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 5 × 3 in |
| CE Compliance | Yes |
| Connection | Hardwired Connection, Insulated Cable |
| Dimmable | No |
| Length | 4″ |
| Width | 4.5″ |
| Height | 2″ |
| Finish | Silver |
| Input Voltage | 90-305VAC |
| IP Rating | IP65 |
| Recommended Power Limit | 272W |
| Mounting Type | Screw-Ready Brackets on the Sides |
| Output Voltage | 24VDC |
| Rohs Compliance | Yes |
| Suitable For Damp Location | Yes |
| Suitable For Wet Location | Yes |
| UL Recognized | Yes |
| Warranty | 5 Years |
| Brand | Meanwell |
| Rated Current | 12.5A |
| Rated Power | 300W |
Related products
LED Shoebox, 300W, Slit Fitter Mount
200W Enclosed Power Supply, 24VDC
6″ LED Flat Square Panel with Blue Edge Lighting – White Frame 12W
7″ LED Glass Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
LED Filament Candle Bulb with Torpedo Shape, 3.5W
LED Round Inground Light Stainless Steel
UL SMD2216 LED Strip 1500 Single Color Chips, Super Bright Output
- Single Color LED Strip.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 1500 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC power units.
- LED flexible strip for interior use.
- Cut at every 6th LED / 1" on the cuttable mark.
- Power supply is not included.
UL SMD5050 LED Strips 600 RGB Chips, RGB, 24V Super Bright Output Unit, Wet Rated
- Multicolor LED Strip, RGB Type.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 600 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC.
- Damp/Wet Rated.
- Cut at every 6th LED on the cuttable mark.
- Power supply and CCT controller are not included.
