200W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$72.25
- It operates on 90-305VAC.
- 24VDC Output Voltage.
- Maximum power rated at 200W.
- Suitable for Damp and Wet locations.
- Metal housing with class I design.
- Manufactured by Meanwell.
Only 5 left in stock
Our power supplies are made by Meanwell, a respectable provider that has earned the trust of its customers and has made them the sources of power most used around the world.
XLG-200-24-A series is a 200W 24V AC/DC LED driver featuring the dual mode constant voltage and constant current output. It operates from 90VAC to 305VAC. In addition to high efficiency up to 94%, with a fan-less design the XLG-200 can operate under -40°C ~ +90°C under free air convection. The design of metal housing and IP67/IP65 ingress protection level allows this series to fit both indoor and outdoor applications. XLG-200 is equipped with various function options, such as dimming methodologies, so as to provide the optimal design flexibility for LED lighting systems.
| Weight | 2.4375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 4 × 2 in |
| Rated Current | 6.25A |
| Rated Power | 150W |
| Dimmable | No |
| CE Compliance | Yes |
| Length | 13,25 |
| Width | 4.5″ |
| Height | 2″ |
| Finish | Beige |
| Input Voltage | 90-305VAC |
| IP Rating | IP65 |
| Recommended Power Limit | 127.5W |
| Mounting Type | Screw-Ready Brackets on the Sides |
| Output Voltage | 24VDC |
| Rohs Compliance | Yes |
| Suitable For Damp Location | Yes |
| Suitable For Wet Location | Yes |
| UL Recognized | Yes |
| Warranty | 7 Years |
| Brand | Meanwell |
| Connection | Hardwired Connection, Insulated Cable |
