4-1/2″ LED Flat Round Panel – Multicolor RGBW, 9W
$27.50
- RGBW Drop Ceiling Lamp.
- It requires a 24VDC power supply and RGBW controller which are not included.
- A power supply can feed several RGBW panel units.
In stock
LED flat round panels are ideal for installation of ceiling lights where the space between the ceiling and the drop ceiling is limited. It comes with a flush and amazing design, and it fits perfect in 6-inch holes. In general, housings (cans) are used for the majority of ceiling lights, but this can only be accomplished where sufficient height is specified for placement. However, when faced with circumstances of not having the space greater than 4-5 inches to fit standard housings, either due to new construction or remodeling, this product is the ideal solution. As with all of our products, style and energy efficiency is essential and is offered in this product as well. Note that each LED Down light comes with an external individual driver. Do not use a different external driver to feed this product.
| Weight | 0.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.5 × 7.13 × 2.5 in |
| Color Options | RGBW |
| Power Consumption | 10W |
| Luminous Flux | 500Lm |
| Beam Angle | 150° |
| CE Compliance | Yes |
| Connection | 5 wires / 4 Channels (1-Positive, 4-RGBW) |
| Lighting Cover | Frosted |
| CRI | >70 |
| Hole Size | 4.5″ |
| Dimmable | Yes |
| Compatible Dimmer Unit(s) | 24VDC Power Supply + RGBW Controller with Dimming Functions |
| Driver Type | 24VDC Power Supply. |
| Length | 5-1/2″ |
| Width | 5-1/2″ |
| Height | 2,5″ |
| Finish | White |
| Input Voltage | 24VDC |
| IP Rating | IP54 |
| Life Span | 50,000 Hrs |
| Mounting Type | Snap-In Clicks |
| Rohs Compliance | Yes |
| Shape | Round |
| Suitable For Damp Location | Yes |
| Suitable For Wet Location | No |
| Warranty | 2 Years |
Related products
100W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
2 1/2″ LED Under Cabinet Light – Silver Frame, 3W
- Drop ceiling light.
- External driver is included.
- Easy installation. Product comes with 2 spring arms.
- Directional light.
5″ LED Glass Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
6″ LED Flat Square Panel with Blue Edge Lighting – White Frame 12W
LED Dimmable G9, 3.5W
LED G4 compatible with AC/DC, 1.5W
LED Round Inground Light Stainless Steel
UL SMD5050 LED Strips 600 RGB Chips, RGB, 24V Super Bright Output Unit, Wet Rated
- Multicolor LED Strip, RGB Type.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 600 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC.
- Damp/Wet Rated.
- Cut at every 6th LED on the cuttable mark.
- Power supply and CCT controller are not included.
