LED Shoebox, 150W, Slit Fitter Mount
$183.50
- 400W Metal Halide or HPS Replacement.
- Designed for parking lots, and open areas.
- It operates on 100-277VAC.
- Slit Fitter Mount included.
- Straight Arm, and Trunnion Base are also available.
Out of stock
SKU:
ESB-C150WSF50K
Categories: COMMERCIAL AREAS, SHOEBOX LIGHTS
Description
Ecopowertech’s LED Shoebox luminaire has a beautiful low profile design intended for outdoor applications, and it combines the latest in LED technology including weathertight IP65 LED driver and thermal management. High-Performance illumination that last 50,000 hrs. It’s ideal for replacing conventional parking lot and area lights that uses metal halide from 150-1000W, and it immediately generates energy saving up to 80%.
Additional information
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 15.25 × 6.38 in |
| Color Options | 5000K |
| Power Consumption | 150W |
| Luminous Flux | 19,500Lm |
| Base | Slit Fitter |
| Beam Angle | 150°X85° |
| Chip Type | SMD3030 |
| Lighting Cover | Clear |
| CRI | >75 |
| Dimmable | Yes |
| Compatible Dimmer Unit(s) | 0-10V Dimmer |
| DLC Compliance | No |
| Driver Type | Integrated |
| Length | 17 |
| Width | 12″ |
| Height | 16″ |
| Finish | Dark Bronze |
| Input Voltage | 100-277VAC |
| IP Rating | IP65 |
| Life Span | 50,000 Hrs |
| Equivalent | 250-400W Metal Halide |
| Mounting Type | 2″ Round/Square Pole |
| Suitable For Damp Location | Yes |
| Suitable For Wet Location | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Warranty | 5 Years |
You may also like…
LED Shoebox, 300W, Slit Fitter Mount
$243.99
LED Shoebox, 450W, Slit Fitter Mount
$548.99
Related products
LED Wall Pack, 80W
$112.99
LED Waterproof High Power Bulb 360°, 75W E39
$84.75
LED Waterproof High Power Bulb 360°, 125W E39
$83.75
4-1/2″ LED Flat Round Panel – Multicolor RGBW, 9W
$27.50
100W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$44.25
LED Module Sheet, 24VDC
$56.50
- Great Product for Backlighting.
- 160° lenses.
- Specially Built for Limited depth.
- To be installed at least 3/4" apart from the surface to be illuminated.
- Popular for Counter top and Backsplash Backlighting.
- Plug and Play Connector.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
UL SMD5050 LED Strips 600 RGB Chips, RGB, 24V Super Bright Output Unit, Wet Rated
$69.50
- Multicolor LED Strip, RGB Type.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 600 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC.
- Damp/Wet Rated.
- Cut at every 6th LED on the cuttable mark.
- Power supply and CCT controller are not included.
