LED Shoebox, 300W, Slit Fitter Mount
$243.99
- 800-1,000W Metal Halide or HPS Replacement.
- Designed for parking lots, and open areas.
- It operates on 100-277VAC.
- Slit Fitter Mount included.
- Straight Arm, and Trunnion Base are also available.
Out of stock
SKU:
ESB-C300WSF50K
Categories: RESIDENTIAL, COMMERCIAL AREAS, SHOEBOX LIGHTS
Tag: Lighting Fixtures
Description
Ecopowertech’s LED Shoebox luminaire has a beautiful low profile design intended for outdoor applications, and it combines the latest in LED technology including weathertight IP65 LED driver and thermal management. High-Performance illumination that last 50,000 hrs. It’s ideal for replacing conventional parking lot and area lights that uses metal halide from 150-1000W, and it immediately generates energy saving up to 80%.
Additional information
| Weight | 17.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 15.38 × 6.25 in |
| Color Options | 5000K |
| Power Consumption | 300W |
| Base | Slit Fitter |
| Beam Angle | 150°X85° |
| Chip Type | SMD3030 |
| CRI | >75 |
| Dimmable | Yes |
| Compatible Dimmer Unit(s) | 0-10V Dimmer |
| DLC Compliance | Yes |
| Driver Type | Integrated |
| Finish | Dark Bronze |
| Luminous Flux | 39,000Lm |
| Length | 17 |
| Width | 12″ |
| Height | 16″ |
| Input Voltage | 100-277VAC |
| IP Rating | IP65 |
| Life Span | 50,000 Hrs |
| Equivalent | 1,000W Metal Halide |
| Mounting Type | 2″ Round/Square Pole |
| Suitable For Damp Location | Yes |
| Suitable For Wet Location | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Warranty | 5 Years |
You may also like…
LED Shoebox, 150W, Slit Fitter Mount
$183.50
LED Shoebox, 450W, Slit Fitter Mount
$548.99
Related products
4-1/2″ LED Flat Round Panel – Multicolor RGBW, 9W
$27.50
100W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$44.25
200W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$72.25
2 1/2″ LED Under Cabinet Light – Silver Frame, 3W
$7.50
- Drop ceiling light.
- External driver is included.
- Easy installation. Product comes with 2 spring arms.
- Directional light.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
5″ LED Glass Round Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$24.25
6″ LED Flat Round Panel with Blue Edge Lighting – White Frame, 12W
$22.50
7″ LED Glass Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$34.75
UL SMD2216 LED Strip 1500 Single Color Chips, Super Bright Output
$62.99
- Single Color LED Strip.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 1500 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC power units.
- LED flexible strip for interior use.
- Cut at every 6th LED / 1" on the cuttable mark.
- Power supply is not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
