2 1/2″ LED Under Cabinet Light – Silver Frame, 3W
$7.50
- Drop ceiling light.
- External driver is included.
- Easy installation. Product comes with 2 spring arms.
- Directional light.
SKU:
ECLDL-2R3W-S
Categories: CEILING LIGHTS, CAN-FREE RECESSED LIGHTS, ROUND UNITS, RESIDENTIAL
Description
LED down lights have a sleek design, with minimal depth, which allows it to adapt to any area where space is limited and low power consumption is desired. This product is great for ceilings or under-cabinet lighting. Each LED down light comes with an external individual driver. Do not use a different external driver to feed this product.
Additional information
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.88 × 3.88 × 2.75 in |
| Color Options | 6000K, 3000K |
| Power Consumption | 3W |
| Luminous Flux | 252Lm |
| Beam Angle | 60° |
| CE Compliance | Yes |
| Chip Type | COB |
| Connection | Hardwired Connection |
| Lighting Cover | Clear |
| CRI | >75 |
| Hole Size | 2-1/4″ |
| Dimmable | No |
| Driver Type | External Constant Current |
| Length | 2.5″ |
| Width | 2.5″ |
| Height | 3″ |
| Finish | Silver |
| Input Voltage | 100-240VAC |
| IP Rating | IP20 |
| Life Span | 30,000 Hrs |
| Mounting Type | Snap-In Clicks |
| Rohs Compliance | Yes |
| Shape | Round |
| Suitable For Damp Location | No |
| Suitable For Wet Location | No |
| Warranty | 2 Years |
Related products
8″ ETL LED Square Flat Panel – White Frame, 18W Dimmable
$30.75
60W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$27.99
2 1/2″ LED Under Cabinet Light – White Frame, 3W
$7.75
- Drop ceiling light.
- External driver is included.
- Easy installation. Product comes with 2 spring arms.
- Directional light.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
5″ LED Glass Round Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$24.25
7″ LED Glass Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$34.75
LED Dimmable G9, 3.5W
$6.50
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
LED Filament Candle Bulb with Torpedo Shape, 3.5W
$3.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
LED Round Inground Light Stainless Steel
$12.75
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
