5″ LED Glass Round Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$24.25
- Direct drop ceiling installation.
- External driver is included.
- Elegant flat design with edgy glass.
- ETL, Energy Star approved.
- Switchable color temperature between 3000K, 4000K, 6000K.
- Dimmable unit. Compatible with LED dimmers.
Only 4 left in stock
LED Square glass panels are ideal for installation directly to drop ceiling lights where the space is limited adding a touch of style. It comes with a flush and amazing design, and it fits perfect in 6-inch holes. In general, housings (cans) are used for the majority of ceiling lights, but this can only be accomplished where sufficient height is specified for placement. However, when faced with circumstances of not having the space greater than 4-5 inches to fit standard housings, either due to new construction or remodeling, this product is the ideal solution. As with all of our products, style and energy efficiency is essential and is offered in this product as well. Note that each LED Down light comes with an external individual driver. Do not use a different external driver to feed this product.
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.75 × 7.5 × 1.75 in |
| Color Options | 3000K, 4000K, 6000K |
| Power Consumption | 12W |
| Luminous Flux | 1,000Lm |
| Beam Angle | 120° |
| CE Compliance | Yes |
| Connection | Hardwired Connection, AC Wires to External Driver |
| Lighting Cover | Frosted |
| CRI | >80 |
| Hole Size | 5″ |
| Dimmable | Yes |
| Compatible Dimmer Unit(s) | LED Compatible Dimmer |
| Driver Type | External Constant Current |
| Length | 5″ |
| Width | 5″ |
| Height | 2,5″ |
| Finish | White |
| IC Rated | No |
| Input Voltage | 120VAC |
| IP Rating | IP20 |
| Life Span | 50,000 Hrs |
| Mounting Type | Snap-In Clicks |
| Rohs Compliance | Yes |
| Shape | Round |
| Suitable For Damp Location | No |
| Suitable For Wet Location | No |
| Warranty | 5 Years |
| Size Reference | 5″ |
Related products
6″ LED Flat Round Panel – Switchable Color Temperature, 12W
- Slim Drop ceiling light.
- External driver is included.
- ETL Listed.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K.
- Compatible with LED Dimmers.
