LED Dimmable G9, 3.5W
$6.50
- G9 Mini bulb.
- 120VAC.
- Dimmable.
SKU:
EBU-G9D3.5W
Categories: SCREWABLE UNITS, SMALL BULBS, G9, RESIDENTIAL
Description
The G9’s Ecopowertech have a simplified design which can be installed in most Lamps with a G9 socket. Replacing a G9 is very simple, so the G9 of conventional lights can be changed with the LEDs G9 without any problems.
Additional information
| Weight | 0.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 1 × 1 in |
| Color Options | 3000K, 6000K |
| Power Consumption | 3.5W |
| Luminous Flux | 200Lm |
| Base | G9 |
| Beam Angle | 360° |
| CE Compliance | Yes |
| Chip Type | SMD3014 |
| Lighting Cover | Clear |
| CRI | >75 |
| Dimmable | Yes |
| Compatible Dimmer Unit(s) | LED Compatible Dimmer |
| Driver Type | Integrated |
| Length | 1 |
| Width | 2″ |
| Height | 1″ |
| Finish | White |
| Input Voltage | 120VAC |
| IP Rating | IP20 |
| Life Span | 50,000 Hrs |
| Rohs Compliance | Yes |
| Suitable For Damp Location | No |
| Suitable For Wet Location | No |
| Warranty | 2 Years |
Related products
4″ LED Flat Square Panel – Switchable Color Temperature, 9W, Round Cutout
$16.25
- Slim Drop ceiling light.
- External driver is included.
- ETL Listed.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K.
- Compatible with LED Dimmers.
- Round Cut.
6″ LED Flat Round Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$19.99
- Slim Drop ceiling light.
- External driver is included.
- ETL Listed.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K.
- Compatible with LED Dimmers.
8″ ETL LED Square Flat Panel – White Frame, 18W Dimmable
$30.75
200W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$72.25
5″ LED Glass Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$24.25
7″ LED Glass Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$34.75
LED Round Inground Light Stainless Steel
$12.75
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
UL SMD2216 LED Strip 1500 Single Color Chips, Super Bright Output
$62.99
- Single Color LED Strip.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 1500 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC power units.
- LED flexible strip for interior use.
- Cut at every 6th LED / 1" on the cuttable mark.
- Power supply is not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
