200W Enclosed Power Supply, 24VDC
$55.99
- It operates on 115VAC or 230VAC.
- Single output switching power supply.
- 24VDC Output Voltage.
- Maximum power rated at 200W.
- Recommended to be installed inside a j-box.
- Output voltage can be adjusted through potentiometer.
- Manufactured by Meanwell.
In stock
SKU:
LRS-200-24
Categories: RESIDENTIAL, ENTERTAINMENT, SIGNS, COMMERCIAL AREAS, LED Drivers, ENCLOSED UNITS
Description
Our power supplies are made by Mean well, a respectable provider that has earned the trust of its customers and has made them the sources of power most used around the world.
LRS-200 series is a 200W 24V single-output enclosed type power supply with 30mm of low profile design. Adopting the input of 115VAC or 230VAC (selectable by switch). In addition to high efficiency up to 90%, the design of metallic mesh case enhances the heat dissipation of the electric charge. Non-waterproof low voltage power supplies are recommended for indoors areas, or outdoors areas when placed inside a metallic electrical box (waterproof).
Additional information
| Weight | 1.4375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 5 × 1.5 in |
| CE Compliance | Yes |
| Connection | Hardwired Connection, Screw Terminal Block |
| Dimmable | No |
| Finish | Silver |
| Input Voltage | 88-132VAC/176-264VAC |
| IP Rating | IP20 |
| Recommended Power Limit | 170W |
| Mounting Type | Use Brackets (BE-MHS-012) |
| Output Voltage | 24VDC |
| Rohs Compliance | Yes |
| Suitable For Damp Location | No |
| Suitable For Wet Location | No |
| UL Recognized | Yes |
| Warranty | 3 Years |
| Rated Current | 8.33A |
| Rated Power | 200W |
Related products
4″ LED Flat Round Panel – Switchable Color Temperature, 9W
$15.50
- Slim Drop ceiling light.
- External driver is included.
- ETL Listed.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K.
- Compatible with LED Dimmers.
60W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$27.99
5″ LED Glass Round Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$24.25
5″ LED Glass Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$24.25
6″ LED Flat Square Panel with Blue Edge Lighting – White Frame 12W
$22.50
LED Filament Candle Bulb with Torpedo Shape, 3.5W
$3.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
LED Round Inground Light Stainless Steel
$12.75
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
UL SMD5050 LED Strips 600 RGB Chips, RGB, 24V Super Bright Output Unit, Wet Rated
$69.50
- Multicolor LED Strip, RGB Type.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 600 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC.
- Damp/Wet Rated.
- Cut at every 6th LED on the cuttable mark.
- Power supply and CCT controller are not included.
