6″ LED Flat Square Panel with Blue Edge Lighting – White Frame 12W
$22.50
- Drop ceiling light.
- External driver is included.
- Nice flat design.
- 3 Lighting Scenes. Includes: central white light only, blue edge light only, and Both lights at the same time.
- Easy to Change between scenes. Just toggle your regular switch to change to the next scene.
In stock
LED flat square panels are ideal for installation of ceiling lights where the space between the ceiling and the drop ceiling is limited. It comes with a flush and amazing design, and it fits perfect in 5-inch square holes. In general, housings (cans) are used for the majority of ceiling lights, but this can only be accomplished where sufficient height is specified for placement. However, when faced with circumstances of not having the space greater than 4-5 inches to fit standard housings, either due to new construction or remodeling, this product is the ideal solution. As with all of our products, style and energy efficiency is essential and is offered in this product as well. Note that each LED Down light comes with an external individual driver. Do not use a different external driver to feed this product.
| Weight | 0.875 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.75 × 8.75 × 1.63 in |
| Color Options | Blue Edge, 6000K |
| Power Consumption | 12W |
| Luminous Flux | 900Lm |
| Beam Angle | 120° |
| CE Compliance | Yes |
| Connection | Hardwired Connection |
| Lighting Cover | Frosted |
| CRI | >80 |
| Hole Size | 6″ X 6″ |
| Dimmable | No |
| Driver Type | External Constant Current |
| Length | 6″ |
| Width | 6″ |
| Height | 2,5″ |
| Finish | White |
| Input Voltage | 120VAC |
| IP Rating | IP20 |
| Life Span | 50,000 Hrs |
| Mounting Type | Snap-In Clicks |
| Rohs Compliance | Yes |
| Shape | Square |
| Suitable For Damp Location | No |
| Suitable For Wet Location | No |
| Warranty | 3 Years |
| Size Reference | 6″ |
Related products
4″ LED Flat Round Panel – Switchable Color Temperature, 9W
- Slim Drop ceiling light.
- External driver is included.
- ETL Listed.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K.
- Compatible with LED Dimmers.
8″ ETL LED Square Flat Panel – White Frame, 18W Dimmable
4-1/2″ LED Flat Round Panel – Multicolor RGBW, 9W
100W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
300W Waterproof Meanwell Power Supply, 12/24VDC
5″ LED Glass Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
LED Inground Light with Half Round Light Shape
UL SMD2216 LED Strip 1500 Single Color Chips, Super Bright Output
- Single Color LED Strip.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 1500 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC power units.
- LED flexible strip for interior use.
- Cut at every 6th LED / 1" on the cuttable mark.
- Power supply is not included.
