LED Inground Light with Half Round Light Shape
$9.50
- Small Inground Light.
- Great as Step Lights.
- 12VAC/DC/.
SKU:
E01SLILA
Categories: RESIDENTIAL, LED LANDSCAPING, UNDERGROUND LIGHTS
Description
LED underground lights are the perfect solution for lighting stairs and hallways, either outside or inside your home or commercial property. With the convenience of versatility, this product bring connectors that facilitate the installation and you can connect many LED underground lights together. As with most LEDs, this product functions with low voltage, 12V. LED underground lights are not only practical due to their ability to emit strong light, they also give any room a more decorative and modern style.
Additional information
| Weight | 0.1875 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 1.5 × 4 in |
| Color Options | 3000K, 6000K |
| Power Consumption | 0.3W |
| Luminous Flux | 28Lm |
| Beam Angle | 60° |
| CE Compliance | Yes |
| Connection | DC Male/Female plug, Hardwired Connection |
| Lighting Cover | Frosted |
| CRI | >75 |
| Hole Size | 26 mm |
| Dimmable | No |
| Driver Type | Need DC12V Power Source |
| Length | 4″ |
| Width | 2″ |
| Height | 1,5″ |
| Finish | Silver |
| Input Voltage | 12VDC |
| IP Rating | IP67 |
| Life Span | 50,000 Hrs |
| Rohs Compliance | Yes |
| Shape | Round |
| Suitable For Damp Location | Yes |
| Suitable For Wet Location | Yes |
| Warranty | 2 Years |
Related products
4″ LED Flat Square Panel – Switchable Color Temperature, 9W, Round Cutout
$16.25
- Slim Drop ceiling light.
- External driver is included.
- ETL Listed.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K.
- Compatible with LED Dimmers.
- Round Cut.
6″ LED Flat Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$14.99
6″ LED Flat Round Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$19.99
- Slim Drop ceiling light.
- External driver is included.
- ETL Listed.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K.
- Compatible with LED Dimmers.
2 1/2″ LED Under Cabinet Light – White Frame, 3W
$7.75
- Drop ceiling light.
- External driver is included.
- Easy installation. Product comes with 2 spring arms.
- Directional light.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
LED Filament Candle Bulb with Torpedo Shape, 3.5W
$3.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
LED G4 compatible with AC/DC, 1.5W
$5.50
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
LED Round Inground Light Stainless Steel
$12.75
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
UL SMD5050 LED Strips 600 RGB Chips, RGB, 24V Super Bright Output Unit, Wet Rated
$69.50
- Multicolor LED Strip, RGB Type.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 600 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC.
- Damp/Wet Rated.
- Cut at every 6th LED on the cuttable mark.
- Power supply and CCT controller are not included.
