SKY Single Color Radio Frequency Controller with Sync Function, 15A
- Radio Frequency Communication System.
- Works with any 12 or 24 VDC power supply.
- Pair it up with any Single Color strips, or low voltage single color unit.
- 1 Channel.
- Maximum current: 15A.
- Rated Power: 180W/12V , 360W/24V.
- Hand held remote not included included.
- Works on the 433.92 Mhz RF band.
- Receiving device can be sync to a maximum of 10 hand held remotes.
- Hand held remote can be synced to unlimited receiving devices of the same model.
Related linear lighting components frequently needed:
LED Strips
Wet Rated LED Strips
Power Supplies
Aluminum Channels
Easy Pairing
The pairing process between the remote and receiver can be done in less than 2 minutes. Just press the link button on the receiver and press any button the remote and you’re all done.
Total Zone Control and Memory Function
With one single remote you can either control 4 separate zones in your household or have 1 zone with 4 different settings.
Each remote can save up to 3 predetermined settings. There’s no need to remember what brightness you had the last time. Simply setup your preferred lighting option and keep pressed the memory button until the setting is saved. Next time you wish to have this setting, simply press the memory button once and that’s it.
For Single Channel Use in 12V or 24V
This remote and receiver is to be used with Single channel devices for dimming purposes only. It can handle a maximum current of 15A. Works well with 12V or 24V. With 12V devices it can handle up to 180W. With 24V devices it can handle up to 360W.
Single Remote Use
With just one single remote you can pair an unlimited amount of receivers. Also, with each receiver you can pair up to 10 remotes.
FCC Compliant
This device is compliant with FCC regulations which state that the electromagnetic radiation from the device is below the limits specified by the Federal Communications Commission and the manufacturer has followed the requirements of the Supplier’s Declaration of Conformity authorization procedures.
Exceptional Warranty
We stand by our vision of providing excellent products and services so that you can create all of your projects without worrying about the future. That’s why these Controllers are covered by our exceptional 2 Year Warranty protection.
| Weight | 0.375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.13 × 6.25 × 1.25 in |
| Remote Controller | No Included, Sold Separately |
| CE Compliance | Yes |
| Channels | 1 Channel |
| Connection | Screw Terminal Block Connector |
| Controllable By | Remote Control (not Included) |
| Dimmable | By Remote Controller |
| Length | 8″ |
| Width | 5″ |
| Height | 2″ |
| Input Voltage | 12/24VDC |
| IP Rating | IP20 |
| Recommended Power Limit | 180W/12V , 360W/24V. |
| Output Voltage | Same as Input voltage, 12/24VDC |
| Rohs Compliance | Yes |
| Warranty | 2 Years |
| Current Per Channel | 4A |
| Finish | White |
| Control Distance | 30 Meters, 100 feet |
| Mounting Type | Screw-Ready Brackets on Edges |
| Brand | SKYDANCE |
You may also like…
UL SMD2216 LED Strip 1500 Single Color Chips, Super Bright Output
- Single Color LED Strip.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 1500 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC power units.
- LED flexible strip for interior use.
- Cut at every 6th LED / 1" on the cuttable mark.
- Power supply is not included.
Related products
4-1/2″ LED Flat Round Panel – Multicolor RGBW, 9W
350W Enclosed Power Supply, 24VDC
- It operates on 115VAC or 230VAC.
- Single output switching power supply.
- 24VDC Output Voltage.
- Maximum power rated at 350W.
- Recommended to be installed inside a j-box.
- Manufactured by Meanwell.
- Output voltage can be adjusted through potentiometer.
- It comes with an integrated Fan for better heat dissipation.
EPS Constant Voltage 300W Power Supply, 24VDC
-
- It operates on 100-277VAC.
- 24VDC Output Voltage.
- Maximum power rated at 300W.
- Suitable for Damp and Wet locations.
- UL Listed.
- Fully Isolated Aluminum Case.
8-feet Slim Flanged Aluminum Channel
- Interior use.
- For Surface and Recessed mounted applications.
- It can fit any LED strips lights with a width of 5mm, and 6mm.
- Easy installation.
- It can be resized / cut to adapt to any length requirements.
- It comes with 2 pair of endcaps (1 blank and 1 with cable input), and 4 mounting brackets.
- *To ensure that our products arrive at your doorstep in the best possible condition, we have implemented a minimum order quantity of 4 units.
RGB DMX Decoder, 72A, 8 RGB Groups
- DMX512 Communication System.
- Pair it up with any LED RGB strips, or RGB Low Voltage LED wall washers.
- It needs a 12/24VDC power supply to operate.
- 24 Channels (RED, GREEN & BLUE). 8 RGB Groups.
- Maximum current: 72A (3A per Channel)
- Rated Power: 864W/12V, 1,728W/24V.
- Multiple interfaces for easy use (RJ45, Green Terminal and XLR3).
UL SMD5050 LED Strips 600 RGB Chips, RGB, 24V Super Bright Output Unit, Wet Rated
- Multicolor LED Strip, RGB Type.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 600 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC.
- Damp/Wet Rated.
- Cut at every 6th LED on the cuttable mark.
- Power supply and CCT controller are not included.
