SKY RGB Radio Frequency Receiver with Sync Function, 12A KIT
$0.00
- Radio Frequency Communication System.
- Works with any 12 or 24 VDC power supply.
- Pair it up with any LED RGB strips, or LED RGB Low Voltage thin wall washers.
- 3 Channels (RED, GREEN & BLUE).
- Maximum current: 12A (4A per Channel).
- Rated Power: 144W/12V , 288W/24V.
- Hand held remote not included included.
- Works on the 433.92 Mhz RF band.
- Receiving device can be sync to a maximum of 10 hand held remotes.
- Hand held remote can be synced to unlimited receiving devices of the same model.
Related linear lighting components frequently needed:
LED Strips
Wet Rated LED Strips
Power Supplies
Aluminum Channels
Easy Pairing
The pairing process between the remote and receiver can be done in less than 2 minutes. Just press the link button on the receiver and press any button the remote and you’re all done.
Total Zone Control and Memory Function
With one single remote you can either control 4 separate zones in your household or have 1 zone with 4 different settings.
Each remote can save up to 3 predetermined settings. There’s no need to remember what brightness you had the last time. Simply setup your preferred lighting option and keep pressed the memory button until the setting is saved. Next time you wish to have this setting, simply press the memory button once and that’s it.
For RGB (3 Channel) Use in 12V or 24V
This remote and receiver is to be used with RGB devices. It can handle a maximum current of 12A, 4A per channel. Works well with 12V or 24V. With 12V devices it can handle up to 144W. With 24V devices it can handle up to 288W.
Single Remote Use
With just one single remote you can pair an unlimited amount of receivers. Also, with each receiver you can pair up to 10 remotes.
FCC Compliant
This device is compliant with FCC regulations which state that the electromagnetic radiation from the device is below the limits specified by the Federal Communications Commission and the manufacturer has followed the requirements of the Supplier’s Declaration of Conformity authorization procedures.
Exceptional Warranty
We stand by our vision of providing excellent products and services so that you can create all of your projects without worrying about the future. That’s why these Controllers are covered by our exceptional 2 Year Warranty protection.
| Weight | 0.375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.13 × 6.25 × 1.25 in |
| Remote Controller | No Included, Sold Separately |
| CE Compliance | Yes |
| Channels | 3 Channels (RGB) |
| Connection | Screw Terminal Block Connector |
| Controllable By | Remote Control (not Included) |
| Dimmable | By Remote Controller |
| Length | 8″ |
| Width | 5″ |
| Height | 2″ |
| Input Voltage | 12/24VDC |
| IP Rating | IP20 |
| Recommended Power Limit | 144W/12V , 288W/24V. |
| Output Voltage | 12/24VDC, Same as Input voltage |
| Rohs Compliance | Yes |
| Warranty | 2 Years |
| Current Per Channel | 4A |
| Finish | White |
| Control Distance | 30 Meters, 100 feet |
| Mounting Type | Screw-Ready Brackets on Edges |
| Brand | SKYDANCE |
Related products
4-1/2″ LED Flat Round Panel – Multicolor RGBW, 9W
100W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
200W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
8-feet Flanged Aluminum Channel Silver – AR1
- Interior use.
- For Recessed mounted applications.
- It can fit any LED strips lights with a width of 8mm, 10mm and 12 mm.
- Easy installation.
- It can be resized / cut to adapt to any length requirements.
- It comes with 2 pair of endcaps (1 blank and 1 with cable input), and 4 mounting brackets.
- *To ensure that our products arrive at your doorstep in the best possible condition, we have implemented a minimum order quantity of 4 units.
12/24V Amplifier, 4 Channels for DIM/CCT/RGB/RGBW Strips, 5A
- Works with any 12 or 24 VDC power supply, and controller.
- Pair it up with any controller (up to 4 channels controllers) to increase power output of the system.
- Maximum current: 20A (5 per Channel).
- DIM (Single Color) Rated Power: 240W/12V , 480W/24V.
- CCT Rated Power: 240W/12V , 480W/24V.
- RGB Rated Power: 180W/12V , 360W/24V.
- RGBW Rated Power: 240W/12V , 480W/24V.
SKY Single Color Radio Frequency Controller with Sync Function, 15A
- Radio Frequency Communication System.
- Works with any 12 or 24 VDC power supply.
- Pair it up with any Single Color strips, or low voltage single color unit.
- 1 Channel.
- Maximum current: 15A.
- Rated Power: 180W/12V , 360W/24V.
- Hand held remote not included included.
- Works on the 433.92 Mhz RF band.
- Receiving device can be sync to a maximum of 10 hand held remotes.
- Hand held remote can be synced to unlimited receiving devices of the same model.
SKY WIFI For DIM/CCT/RGB/RGBW/RGBCCT Strips, 3A
- 2-in-1 WIFI & Radio Frequency Communication System.
- Works with any 12 or 24 VDC power supply.
- Pair it up with any RGB low voltage units, RGBW low voltage units, and RGBCCT low voltage units.
- 5 Channels (RED, GREEN, BLUE, WARM WHITE, COOL WHITE).
- Maximum current: 15A (3 per Channel).
- DIM (Single Color) Rated Power: 180W/12V , 360W/24V.
- CCT Rated Power: 144W/12V , 288W/24V.
- RGB Rated Power: 108W/12V , 216W/24V.
- RGBW Rated Power: 144W/12V , 288W/24V.
- RGBCCT Rated Power: 180W/12V , 360W/24V.
- Compatible with SKY Hand held remotes not included.
- Works on the 433.92 Mhz RF band.
- Compatible with smart phone app name "TUYA".
- Compatible with Alexa, and google home.
