LF LED Bullet Light with Spike, 6W, 12V
$25.50
- 12VAC/DC
- Small compact design.
- Spot Light, 35°.
- Long life Span, 50,000 Hrs.
- Manufactured by Westgate.
SKU:
WE-LF12-6W
Categories: RESIDENTIAL, LED LANDSCAPING, SPOT LIGHTS, 12V
Description
This product offers the same great advantages as the flood lights by Ecopowertech, yet are also very interesting when illuminating outdoor areas. The garden Lights work with low voltage as this facilitates the installation. This product includes a ground stake to be attached to the LED garden light for stability of the product, which is very user-friendly to assemble. It could come in different frame color including black, brown and grey. A low voltage power supply needs to be included on the system.
Additional information
| Weight | 0.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.5 × 3.5 × 3 in |
| Color Options | 3000K, 5000K |
| Power Consumption | 6W |
| Luminous Flux | 450Lm |
| Base | Knuckle |
| Beam Angle | 45° |
| Lighting Cover | Clear |
| CRI | >80 |
| Dimmable | No |
| Length | 1 |
| Width | 14″ |
| Height | 2″ |
| Finish | Dark Bronze |
| Input Voltage | 12VAC/DC |
| IP Rating | IP67 |
| Life Span | 50,000 Hrs |
| Suitable For Damp Location | Yes |
| Suitable For Wet Location | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Westgate |
| Connection | Hardwired Connection |
| Mounting Type | 1/2” Knuckle Mount |
| Input Cable | 18” SJO 18/2 AWG Lead wire |
| Spyke | 6-1/2” Aluminum spike included |
Related products
6″ LED Flat Round Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$19.99
- Slim Drop ceiling light.
- External driver is included.
- ETL Listed.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K.
- Compatible with LED Dimmers.
8″ ETL LED Square Flat Panel – White Frame, 18W Dimmable
$30.75
100W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$44.25
200W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$72.25
300W Waterproof Meanwell Power Supply, 12/24VDC
$128.25
LED G4 compatible with AC/DC, 1.5W
$5.50
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
LED Round Inground Light Stainless Steel
$12.75
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
UL SMD5050 LED Strips 600 RGB Chips, RGB, 24V Super Bright Output Unit, Wet Rated
$69.50
- Multicolor LED Strip, RGB Type.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 600 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC.
- Damp/Wet Rated.
- Cut at every 6th LED on the cuttable mark.
- Power supply and CCT controller are not included.
