SUN Wifi Hub, Wifi to RF Converter
$49.99
- WIFi to RF Converter.
- Integrates all Sun Devices into a Smart Phone app including ECTSU-RC1C8A (“SR-1009CS”), and ECTSU-RC4C5A (“SR-1009FA”).
- It comes with US plug to connect directly to receptacle.
- Connect it wirelessly to the local WIFI connection.
- Compatible with “EasyLighting” App. It is used for Strictly Lighting control and it can control up to 8 zones. This app is very simple to use for fast setup.
- Also compatible with “EasyHome” App. It allows the user to create more than 8 zones, and it is a more organized app that allows for more features.
Out of stock
SKU:
ECTSU-WI-RF
Categories: CONTROLLERS, LOW VOLTAGE DIMMERS, MULTICOLOR, APP CONTROL, APP CONTROL, RESIDENTIAL, ENTERTAINMENT, COMMERCIAL AREAS
Description
SUN Wifi Hub integrates all SUN devices into a system that can be controlled by a smart phone. It simple adapts to the needs of automation, and opens a new world for the user. There are 2 different smart phone apps that can work with our SUN Wifi Hub. Both apps are user friendly, and they have their own advantage.
Additional information
| Weight | 0.6875 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.63 × 4.13 × 3 in |
| CE Compliance | Yes |
| Connection | US 2-Prong Power Plug |
| Length | 8″ |
| Width | 5″ |
| Height | 2″ |
| Input Voltage | 120VAC with included power unit. |
| IP Rating | IP20 |
| Rohs Compliance | Yes |
| Warranty | 2 Years |
| Compatible Mobile App(s) | Easyhome, Easylighting |
| Compatible Product(s) | ECTSU-RC4C5A, ECTSU-RC1C8A |
| Pairing Method | Through mobile app |
| Finish | White |
Related products
6″ LED Flat Round Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$19.99
- Slim Drop ceiling light.
- External driver is included.
- ETL Listed.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K.
- Compatible with LED Dimmers.
8″ LED Flat Round Panel, White Frame
$29.75
4-1/2″ LED Flat Round Panel – Multicolor RGBW, 9W
$27.50
200W Enclosed Power Supply, 24VDC
$55.99
6″ LED Flat Square Panel with Blue Edge Lighting – White Frame 12W
$22.50
7″ LED Glass Round Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$34.75
7″ LED Glass Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$34.75
LED G4 compatible with AC/DC, 1.5W
$5.50
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
