ENOLED 3-in-1 Dimmable 192W Power Supply, 24VDC
$174.75
-
- It operates on 100-277VAC.
- 24VDC Output Voltage.
- Maximum power rated at 192W.
- 2 X 96W Class 2 output (total of 188W).
- Suitable for Damp and Wet locations.
- UL Listed.
- Dimming compatibility:
Forward phase (leading edge) MLV.
Reverse phase (trailing edge) ELV.
TRIAC.
LED. - Fully Isolated Aluminum Case.
Compatible Products:
24V LED Strips
Out of stock
SKU:
ENO-JD2-192W24V
Categories: SIGNS, COMMERCIAL AREAS, LED Drivers, DIMMABLE, RESIDENTIAL, ENTERTAINMENT
Tag: BEST-SELLERS
Description
ENO-JD2-192W24V series is a 192W 12V AC/DC LED driver featuring dimming capabilities. It operates from 100VAC to 277VAC and can withstand 300VAC surge input for 5 seconds. In addition to high efficiency up to 87%, with a fan-less design the ENO-JD2-192W24V can operate under -30°C ~ +70°C under free air convection. The design of a fully isolated plastic case housing and IP64 ingress protection level allows this series to fit both indoor and outdoor applications.
Additional information
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.25 × 4.5 × 2.25 in |
| CE Compliance | Yes |
| Connection | AC/DC Wires |
| Dimmable | Yes |
| Compatible Dimmer Unit(s) | LED Compatible Dimmer, Triac Dimmer, MLV Compatible Dimmer |
| Length | 10-1/2″ |
| Width | 3-15/16″ |
| Height | 1-3/4″ |
| Finish | Black |
| Input Voltage | 100-277VAC |
| IP Rating | IP64 |
| Recommended Power Limit | 180W |
| Mounting Type | Screw-in Hanger |
| Output Voltage | 24VDC |
| Rohs Compliance | No |
| Suitable For Damp Location | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Warranty | 5 Years |
| Rated Current | 8A |
| Rated Power | 188W |
| Suitable For Wet Location | Yes |
You may also like…
UL SMD2216 LED Strip 1500 Single Color Chips, Super Bright Output
$62.99
- Single Color LED Strip.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 1500 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC power units.
- LED flexible strip for interior use.
- Cut at every 6th LED / 1" on the cuttable mark.
- Power supply is not included.
Related linear lighting components frequently needed:
Power Supplies
Aluminum Channels
Low Voltage Dimmers
Accessories
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Related products
6″ LED Flat Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$14.99
8″ LED Flat Round Panel, White Frame
$29.75
60W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$27.99
100W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$44.25
200W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$72.25
300W Waterproof Meanwell Power Supply, 12/24VDC
$128.25
5″ LED Glass Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$24.25
LED Dimmable G9, 3.5W
$6.50
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
