adorne® 15A Tamper-Resistant Self-Test GFCI Outlet
$42.19 – $51.21Price range: $42.19 through $51.21
- 15A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 10 minutes.
- Protects against shock caused by ground-fault occurrences. Unlike breaker alternatives, GFCI outlets make it easier to fix trips with a convenient reset button on the outlet.
- Conducts an industry-leading automatic self-test every 3 seconds. If the device ever fails, the indicator light flashes to signal it should be replaced.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Add contemporary style, safely, to kitchens, bathrooms and more, with GFCI Outlets from the adorne Collection. Meeting Electrical Code* for ground fault protection in the home, GFCI outlets make it easier to fix trips right where they happen – no more confusion or running to the breaker box. The adorne GFCI Outlets also self-test automatically every three seconds to ensure reliable protection from shock due to ground fault occurrences. *GFCI protection is required by code in bathrooms, kitchens, garages, basements, outdoor areas, and for any other outlets found within six feet of a sink or water source. GFCI outlets should always be used when replacing existing GFCI outlets during renovation. Made exclusively for use with screwless Wall Plates from the adorne® Collection, sold separately.
| Weight | 0.3125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.38 × 2.63 × 1.88 in |
| Color | Graphite, White, Magnesium |
| Input Voltage | 120VAC |
| Number of Poles | Double Pole |
| Width | 1.77″ |
| Length | 2.66 in |
| Depth | 1.82 in |
| Connection | Side and Back Wire |
| Connection Type | Internal Pressure Plates |
| Mounting Type | Box |
| Number of Gangs | 1 |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| UL Listed | Yes |
| Brand | Legrand |
| Collection | adorne |
| Device Size Reference | Standard Size |
| Phase | Single |
| Wire Gauge | #14 – #10 AWG |
| Number of Wires | 3 |
| Number of Receptacles | 2 |
| Rated Current | 15A |
| Tamper Resistant | Yes |
| Trip Range | 4 to 6 mA |
| Interrupt Rating | 0.025 A |
Related products
adorne® 0-10V Paddle™ Dimmer
- 700W.
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. No new wiring required for typical installation.
- For use with 0-10V bulbs, and features smooth paddle action for turning lights on and off, plus easily adjusts lights to your preferred light level.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- Paddle Type series.
adorne® 1-Port Frame
- Enables one keystone insert to be used with an adorne Wall Plate.
- Easy "1-for-1" installation lets you simply upgrade your existing inserts in just minutes.
- Innovative snap-in system makes installation fast and simple.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
adorne® 15A Outlet – Plus-Size
- 15A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 10 minutes.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Compatible with the 1-Gang-Plus (1+ Gang) adorne Wall Plates only. Cannot be used in multi-gang installations
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
adorne® 15A Tamper-Resistant Self-Test GFCI Outlet – Plus-Size
- Configuration easily supports two plugs and offers the capacity of a standard 15A outlet, in a uniquely contemporary design
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 10 minutes.
- Protects against shock caused by ground-fault occurrences. Unlike breaker alternatives, GFCI outlets make it easier to fix trips with a convenient reset button on the outlet.
- Conducts an industry-leading automatic self-test every 3 seconds. If the device ever fails, the indicator light flashes to signal it should be replaced.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Compatible with the 1-Gang-Plus (1+ Gang) adorne Wall Plates only. Cannot be used in multi-gang installations
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
adorne® 20A Outlet
- 20A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 10 minutes.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
adorne® 450W CFL/LED Paddle™ Dimmer
- 450W.
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. No new wiring required for typical installation.
- For use with CFL/LED bulbs, and features smooth paddle action for turning lights on and off, plus easily adjusts lights to your preferred light level.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- Paddle Type series.
adorne® Blank Keystone Insert
- Pair with a 1-Port, 2-Port, or 4-Port adorne frame for use in an adorne Wall Plate.
- Easy "1-for-1" installation lets you simply upgrade your existing inserts in just minutes.
- Innovative snap-in system makes installation fast and simple.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
adorne® Touch Tru-Universal Dimmer
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. Neutral wire required.
- Constant memory features returns lights to their previous level when turning back on or after a power outage.
- Self-calibrates when you select your fixture's lighting type, automatically setting the appropriate minimum voltage to eliminate flicker and poor performance.
- Works with virtually any 120V dimmable bulb or fixture.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- Touch Type series. Simply touch your finger to turn lights on and off.
