adorne® Blank - Half-Size
$3.54 – $4.14Price range: $3.54 through $4.14
adorne® Cat 6 RJ45 Data Insert
$14.47 – $16.51Price range: $14.47 through $16.51
adorne® Dual-USB Outlet
$50.81 – $59.53Price range: $50.81 through $59.53
- 15A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 10 minutes.
- Provides convenient built-in charging, without sacrificing plugs or requiring a bulky adapter
- Features a total charging capacity of 3.1A
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Compatible with the 1-Gang-Plus (1+ Gang) adorne Wall Plates only. Cannot be used in multi-gang installations
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
SKU:
LEG-ARTRUSB153
Categories: SWITCHES, DIMMERS & OUTLETS, LEGRAND, ADORNE COLLECTION, OUTLETS
Description
Get a full battery for your phones, tablets and more with the convenience of built-in charging. Including two USB Type-A connections and replacing a traditional outlet in as little as ten minutes, this adorne USB Outlet provides easy-to-access charging without sacrificing a plug or finding that bulky adapter. Made exclusively for use with screwless Wall Plates from the adorne® Collection, sold separately.
Additional information
| Weight | 0.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.25 × 3.38 × 2 in |
| Color | White, Magnesium, Graphite |
| Input Voltage | 120VAC |
| Number of Poles | Double Pole |
| Width | 1.77″ |
| Length | 2.66 in |
| Depth | 1.48 in |
| Connection | Side and Back Wire |
| Connection Type | Internal Pressure Plates |
| Mounting Type | Box |
| Number of Gangs | 1 Plus |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| UL Listed | Yes |
| Brand | Legrand |
| Collection | adorne |
| Device Size Reference | Plus Size |
| Phase | Single |
| Wire Gauge | #14 – #10 AWG |
| Number of Wires | 3 |
| Number of Receptacles | 2 |
| Number of USBs | 2 |
| Rated Current | 15A |
| Tamper Resistant | Yes |
Related products
adorne® 0-10V Paddle™ Dimmer
$71.68 – $99.71Price range: $71.68 through $99.71
- 700W.
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. No new wiring required for typical installation.
- For use with 0-10V bulbs, and features smooth paddle action for turning lights on and off, plus easily adjusts lights to your preferred light level.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- Paddle Type series.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® 15A Paddle™ Switch
$7.24 – $8.65Price range: $7.24 through $8.65
- 15A.
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. No new wiring required for typical installation.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- Paddle Type series.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® 15A Tamper-Resistant Self-Test GFCI Outlet
$42.19 – $51.21Price range: $42.19 through $51.21
- 15A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 10 minutes.
- Protects against shock caused by ground-fault occurrences. Unlike breaker alternatives, GFCI outlets make it easier to fix trips with a convenient reset button on the outlet.
- Conducts an industry-leading automatic self-test every 3 seconds. If the device ever fails, the indicator light flashes to signal it should be replaced.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® 20A Outlet
$12.39 – $14.47Price range: $12.39 through $14.47
- 20A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 10 minutes.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® 450W CFL/LED Paddle™ Dimmer
$51.05 – $62.38Price range: $51.05 through $62.38
- 450W.
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. No new wiring required for typical installation.
- For use with CFL/LED bulbs, and features smooth paddle action for turning lights on and off, plus easily adjusts lights to your preferred light level.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- Paddle Type series.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® Cat 6 RJ45 Data Insert
$14.47 – $16.51Price range: $14.47 through $16.51
- Pair with a 1-Port, 2-Port, or 4-Port adorne frame for use in an adorne Wall Plate.
- Easy "1-for-1" installation lets you simply upgrade your existing inserts in just minutes.
- Innovative snap-in system makes installation fast and simple.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® Paddle™ Switch – Half-Size
$11.10 – $13.06Price range: $11.10 through $13.06
- 15A.
- Installs in 15 minutes or less.
- Combine with another half or standard-sized device to fit into a 1-Gang or 1-Gang+ Wall Plate.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- Paddle Type series.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® Whisper™ Switch
$14.47 – $16.51Price range: $14.47 through $16.51
- 15A.
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. No new wiring required for typical installation.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- Whisper Type series.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
