adorne® 20A Tamper-Resistant Self-Test GFCI Outlet
$49.55 – $56.80Price range: $49.55 through $56.80
- Offers the capacity of a standard 20A outlet, in a uniquely contemporary design.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 15 minutes.
- Protects against shock caused by ground-fault occurrences. Unlike breaker alternatives, GFCI outlets make it easier to fix trips with a convenient reset button on the outlet.
- Conducts an industry-leading automatic self-test every 3 seconds. If the device ever fails, the indicator light flashes to signal it should be replaced.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Add contemporary style, safely, to kitchens, bathrooms and more, with GFCI Outlets from the adorne Collection. Meeting Electrical Code* for ground fault protection in the home, GFCI outlets make it easier to fix trips right where they happen – no more confusion or running to the breaker box. The adorne GFCI Outlets also self-test automatically every three seconds to ensure reliable protection from shock due to ground fault occurrences. *GFCI protection is required by code in bathrooms, kitchens, garages, basements, outdoor areas, and for any other outlets found within six feet of a sink or water source. GFCI outlets should always be used when replacing existing GFCI outlets during renovation. Made exclusively for use with screwless Wall Plates from the adorne® Collection, sold separately.
| Weight | 0.1875 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.13 × 3.88 × 2.38 in |
| Color | White, Magnesium, Graphite |
| Input Voltage | 120VAC |
| Number of Poles | Double Pole |
| Width | 1.77″ |
| Length | 2.66 in |
| Depth | 1.82 in |
| Connection | Side and Back Wire |
| Connection Type | Internal Pressure Plates |
| Mounting Type | Box |
| Number of Gangs | 1 |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| UL Listed | Yes |
| Brand | Legrand |
| Collection | adorne |
| Device Size Reference | Standard Size |
| Phase | Single |
| Wire Gauge | #14 – #10 AWG |
| Number of Wires | 3 |
| Number of Receptacles | 2 |
| Rated Current | 20A |
| Tamper Resistant | Yes |
| Trip Range | 4 to 6 mA |
| Interrupt Rating | 0.025 A |
Related products
adorne® 15A One-Gang Pop-Out™ Outlet
- 15A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 15 minutes.
- Comes with a special frame for mounting and requires a deep electrical outlet (22.5 cubic inches). No new wires required for typical installation.
- Provides additional power with 3-plug access when extended from wall.
- Perfect anywhere you'd like to hide outlets when not in use, for added style and safety.
- Disappears back into the wall with a simple push when not needed.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
adorne® 15A Outlet
- 15A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 10 minutes.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
adorne® 15A Outlet – Plus-Size
- 15A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 10 minutes.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Compatible with the 1-Gang-Plus (1+ Gang) adorne Wall Plates only. Cannot be used in multi-gang installations
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
adorne® 20A 4-Way Paddle™ Switch
- 20A.
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. No new wiring required for typical installation.
- Combine with other switches or dimmers in 4-way applications, allowing control of a single light source from multiple locations.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- Paddle Type series.
adorne® Blank – Half-Size
adorne® Blank Keystone Insert
- Pair with a 1-Port, 2-Port, or 4-Port adorne frame for use in an adorne Wall Plate.
- Easy "1-for-1" installation lets you simply upgrade your existing inserts in just minutes.
- Innovative snap-in system makes installation fast and simple.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
adorne® Cat 6 RJ45 Data Insert
- Pair with a 1-Port, 2-Port, or 4-Port adorne frame for use in an adorne Wall Plate.
- Easy "1-for-1" installation lets you simply upgrade your existing inserts in just minutes.
- Innovative snap-in system makes installation fast and simple.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
adorne® Touch™ Switch
- 15A.
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. No new wiring required for typical installation.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- Touch Type series. Simply touch your finger to turn lights on and off.
