adorne® 15A Two-Gang Pop-Out™ Outlet
$65.47 – $78.32Price range: $65.47 through $78.32
adorne® 15A Tamper-Resistant Self-Test GFCI Outlet
$42.19 – $51.21Price range: $42.19 through $51.21
adorne® 15A One-Gang Pop-Out™ Outlet
$58.35 – $69.87Price range: $58.35 through $69.87
- 15A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 15 minutes.
- Comes with a special frame for mounting and requires a deep electrical outlet (22.5 cubic inches). No new wires required for typical installation.
- Provides additional power with 3-plug access when extended from wall.
- Perfect anywhere you’d like to hide outlets when not in use, for added style and safety.
- Disappears back into the wall with a simple push when not needed.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
SKU:
LEG-ARPTR151G
Categories: ADORNE COLLECTION, OUTLETS, SWITCHES, DIMMERS & OUTLETS, LEGRAND
Description
The cleverest way to add power and style, the Pop-Out Outlet extends to offer 3-plug access, then uniquely disappears back into the wall with a simple push when not in use. Made exclusively for use with screwless Wall Plates from the adorne® Collection, sold separately.
*For use in stand-alone, single gang installations only. To install a second Pop-Out Outlet or another adorne device within the same wall box, it is required to use a 2-Gang Pop-Out Outlet kit.
Additional information
| Weight | 0.6875 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 3.88 × 2.5 in |
| Color | White, Magnesium, Graphite |
| Input Voltage | 120VAC |
| Number of Poles | Double Pole |
| Width | 2.99″ |
| Length | 4.88 in |
| Depth | 2.6 in |
| Connection | Side and Back Wire |
| Connection Type | Internal Pressure Plates |
| Mounting Type | Box |
| Number of Gangs | 1 |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| UL Listed | Yes |
| Brand | Legrand |
| Collection | adorne |
| Device Size Reference | Standard Size |
| Phase | Single |
| Wire Gauge | #14 – #10 AWG |
| Number of Wires | 3 |
| Number of Receptacles | 3 |
| Rated Current | 15A |
| Tamper Resistant | Yes |
Related products
adorne® 15A Outlet
$5.68 – $6.64Price range: $5.68 through $6.64
- 15A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 10 minutes.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® 15A Outlet – Plus-Size
$6.87 – $8.12Price range: $6.87 through $8.12
- 15A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 10 minutes.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Compatible with the 1-Gang-Plus (1+ Gang) adorne Wall Plates only. Cannot be used in multi-gang installations
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® 15A Two-Gang Pop-Out™ Outlet
$65.47 – $78.32Price range: $65.47 through $78.32
- 15A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 15 minutes.
- Comes with a special frame for mounting and requires a deep electrical outlet (22.5 cubic inches). No new wires required for typical installation.
- Provides additional power with 3-plug access when extended from wall.
- Perfect anywhere you'd like to hide outlets when not in use, for added style and safety.
- Disappears back into the wall with a simple push when not needed.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® 20A Outlet
$12.39 – $14.47Price range: $12.39 through $14.47
- 20A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 10 minutes.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® Blank – Half-Size
$3.54 – $4.14Price range: $3.54 through $4.14
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® Cat 6 RJ45 Data Insert
$14.47 – $16.51Price range: $14.47 through $16.51
- Pair with a 1-Port, 2-Port, or 4-Port adorne frame for use in an adorne Wall Plate.
- Easy "1-for-1" installation lets you simply upgrade your existing inserts in just minutes.
- Innovative snap-in system makes installation fast and simple.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® In-Wall Cable Access Port
$12.46 – $14.47Price range: $12.46 through $14.47
- Pair with a 1-Port, 2-Port, or 4-Port adorne frame for use in an adorne Wall Plate.
- Easy "1-for-1" installation lets you simply upgrade your existing inserts in just minutes.
- Innovative snap-in system makes installation fast and simple.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® USB Outlet – Half-Size
$32.49 – $37.57Price range: $32.49 through $37.57
- Provides convenient built-in charging, without sacrificing a plug requiring a bulky adapter.
- Pairs with any other half-sized device to fit an adorne 1-Gang Wall Plate.
- Legrand USB Outlets are manufactured through high-quality design, sourcing and production, and backed by a Lifetime Warranty.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
