adorne® 450W CFL/LED Paddle™ Dimmer
$51.05 – $62.38Price range: $51.05 through $62.38
adorne® 0-10V sofTap™ Dimmer
$103.16 – $128.35Price range: $103.16 through $128.35
adorne® 700W sofTap™ Tru-Universal Dimmer
$78.32 – $90.08Price range: $78.32 through $90.08
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. No new wiring required for typical installation.
- Perfect for adding precise light level control — all it takes is a soft tap to turn on/off or adjust brightness.
- Self-calibrates when you select your fixture’s lighting type, automatically setting the appropriate minimum voltage to eliminate flicker and poor performance.
- Works with virtually any 120V dimmable bulb or fixture.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- sofTap Type series.
SKU:
LEG-ADTP703TU
Categories: DIMMERS, SWITCHES, DIMMERS & OUTLETS, LEGRAND, ADORNE COLLECTION, SWITCHES
Description
Turn lights on/off, or dim, with just a soft tap of a finger, thanks to inventive micro-movement technology. Plus, as a Tru-Universal Dimmer, it works with virtually any 120V dimmable bulb or fixture, adjusting to the precise light level you want, without the flicker. Made exclusively for use with screwless Wall Plates from the adorne® Collection, sold separately.
Additional information
| Weight | 0.1875 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.13 × 3.88 × 2.38 in |
| Color | White, Magnesium, Graphite |
| Input Voltage | 120VAC |
| Number of Poles | Single Pole, 3-Way |
| Width | 1.77″ |
| Length | 4.2 in |
| Depth | 1.79 in |
| Connection | Screw Terminals |
| Connection Type | Internal Pressure Plates |
| Mounting Type | Box |
| Number of Gangs | 1 |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| UL Listed | Yes |
| Brand | Legrand |
| Collection | adorne |
| Device Size Reference | Standard Size |
| Load Type | All Types |
| MLV Power Limit | 500VA |
| ELV Power Limit | 700W |
| LED Power Limit | 450W |
| CFL Power Limit | 450W |
| Incandescent/Halogen Power Limit | 700W |
| Wattage | 700W |
Related products
adorne® 0-10V Paddle™ Dimmer
$71.68 – $99.71Price range: $71.68 through $99.71
- 700W.
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. No new wiring required for typical installation.
- For use with 0-10V bulbs, and features smooth paddle action for turning lights on and off, plus easily adjusts lights to your preferred light level.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- Paddle Type series.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® 15A One-Gang Pop-Out™ Outlet
$58.35 – $69.87Price range: $58.35 through $69.87
- 15A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 15 minutes.
- Comes with a special frame for mounting and requires a deep electrical outlet (22.5 cubic inches). No new wires required for typical installation.
- Provides additional power with 3-plug access when extended from wall.
- Perfect anywhere you'd like to hide outlets when not in use, for added style and safety.
- Disappears back into the wall with a simple push when not needed.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® 15A Outlet – Plus-Size
$6.87 – $8.12Price range: $6.87 through $8.12
- 15A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 10 minutes.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Compatible with the 1-Gang-Plus (1+ Gang) adorne Wall Plates only. Cannot be used in multi-gang installations
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® 15A Tamper-Resistant Self-Test GFCI Outlet
$42.19 – $51.21Price range: $42.19 through $51.21
- 15A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 10 minutes.
- Protects against shock caused by ground-fault occurrences. Unlike breaker alternatives, GFCI outlets make it easier to fix trips with a convenient reset button on the outlet.
- Conducts an industry-leading automatic self-test every 3 seconds. If the device ever fails, the indicator light flashes to signal it should be replaced.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® 20A 4-Way Paddle™ Switch
$30.80 – $37.68Price range: $30.80 through $37.68
- 20A.
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. No new wiring required for typical installation.
- Combine with other switches or dimmers in 4-way applications, allowing control of a single light source from multiple locations.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- Paddle Type series.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® Cat 6 RJ45 Data Insert
$14.47 – $16.51Price range: $14.47 through $16.51
- Pair with a 1-Port, 2-Port, or 4-Port adorne frame for use in an adorne Wall Plate.
- Easy "1-for-1" installation lets you simply upgrade your existing inserts in just minutes.
- Innovative snap-in system makes installation fast and simple.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® sofTap™ Switch
$56.80 – $65.83Price range: $56.80 through $65.83
- 15A.
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. No new wiring required for typical installation.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- sofTap Type series. Turn lights on/off with just a soft tap of a finger.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® Whisper™ Switch
$14.47 – $16.51Price range: $14.47 through $16.51
- 15A.
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. No new wiring required for typical installation.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- Whisper Type series.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
