adorne® 700W sofTap™ Tru-Universal Dimmer
$78.32 – $90.08Price range: $78.32 through $90.08
adorne® 15A Outlet
$5.68 – $6.64Price range: $5.68 through $6.64
adorne® 0-10V sofTap™ Dimmer
$103.16 – $128.35Price range: $103.16 through $128.35
- 1100W.
- For use with 0-10V bulbs.
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. No new wiring required for typical installation.
- Perfect for adding precise light level control — all it takes is a soft tap to turn on/off or adjust brightness.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- sofTap Type series.
SKU:
LEG-ADTP4FBL3P
Categories: ADORNE COLLECTION, SWITCHES, DIMMERS, SWITCHES, DIMMERS & OUTLETS, LEGRAND
Description
Turn lights on/off, or dim, with just a soft tap of a finger, thanks to inventive micro-movement technology. Use on its own to control a light or fixture from a single location, or pair with a 3-way switch to control a single light source from two locations. Made exclusively for use with screwless Wall Plates from the adorne® Collection, sold separately.
Additional information
| Weight | 0.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 3 × 2.5 in |
| Color | Graphite, White, Magnesium |
| Input Voltage | 120VAC |
| Number of Poles | Single Pole, 3-Way |
| Width | 1.77″ |
| Length | 1.77 in |
| Depth | 1.62 in |
| Connection | Screw Terminals |
| Connection Type | Internal Pressure Plates |
| Mounting Type | Box |
| Number of Gangs | 1 |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| UL Listed | Yes |
| Brand | Legrand |
| Collection | adorne |
| Device Size Reference | Standard Size |
| Wattage | 1100W |
| Load Type | Fluorescent/LED |
| Compatible Dimmer Unit(s) | 0-10V Dimmer |
Related products
adorne® 0-10V Paddle™ Dimmer
$71.68 – $99.71Price range: $71.68 through $99.71
- 700W.
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. No new wiring required for typical installation.
- For use with 0-10V bulbs, and features smooth paddle action for turning lights on and off, plus easily adjusts lights to your preferred light level.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- Paddle Type series.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® 15A Outlet – Plus-Size
$6.87 – $8.12Price range: $6.87 through $8.12
- 15A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 10 minutes.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Compatible with the 1-Gang-Plus (1+ Gang) adorne Wall Plates only. Cannot be used in multi-gang installations
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® 20A Outlet
$12.39 – $14.47Price range: $12.39 through $14.47
- 20A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 10 minutes.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® Blank Keystone Insert
$3.07 – $3.43Price range: $3.07 through $3.43
- Pair with a 1-Port, 2-Port, or 4-Port adorne frame for use in an adorne Wall Plate.
- Easy "1-for-1" installation lets you simply upgrade your existing inserts in just minutes.
- Innovative snap-in system makes installation fast and simple.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® RJ25 Phone Jack
$5.44 – $7.14Price range: $5.44 through $7.14
- Pair with a 1-Port, 2-Port, or 4-Port adorne frame for use in an adorne Wall Plate.
- Easy "1-for-1" installation lets you simply upgrade your existing inserts in just minutes.
- Innovative snap-in system makes installation fast and simple.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® sofTap™ Switch
$56.80 – $65.83Price range: $56.80 through $65.83
- 15A.
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. No new wiring required for typical installation.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- sofTap Type series. Turn lights on/off with just a soft tap of a finger.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® USB Outlet – Half-Size
$32.49 – $37.57Price range: $32.49 through $37.57
- Provides convenient built-in charging, without sacrificing a plug requiring a bulky adapter.
- Pairs with any other half-sized device to fit an adorne 1-Gang Wall Plate.
- Legrand USB Outlets are manufactured through high-quality design, sourcing and production, and backed by a Lifetime Warranty.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® Whisper™ Switch
$14.47 – $16.51Price range: $14.47 through $16.51
- 15A.
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. No new wiring required for typical installation.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- Whisper Type series.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
