6A SKY WIFI Receiver & Dimmer Remote Control
- 2-in-1 WIFI & Radio Frequency Communication System.
- Works with any 12 or 24 VDC power supply.
- Pair it up with any RGB low voltage units, RGBW low voltage units, and RGBCCT low voltage units.
- 5 Channels (RED, GREEN, BLUE, WARM WHITE, COOL WHITE).
- Maximum current: 15A (3 per Channel).
- DIM (Single Color) Rated Power: 360W/12V , 720W/24V.
- Compatible with SKY Hand held remotes not included.
- Works on the 433.92 Mhz RF band.
- Compatible with smart phone app name “TUYA”.
- Compatible with Alexa, and google home.
Related linear lighting components frequently needed:
LED Strips
Wet Rated LED Strips
Power Supplies
Aluminum Channels
WiFi Connection
This device works with 2.4 GHz and 5GHz WiFi Networks. The pairing process between the remote and receiver can be done in less than 2 minutes. Just press the link button on the receiver and follow the instructions on the App.
Compatible with RF Remotes
The versatility this WiFi Receiver brings to the table is unmatched. Not only does the WiFi signal have excellent strength, but the receiver gives you the option to add an RF Remote to the setup thus providing an extra means of control.
Â
Total Control with a Popular Control App
Have complete control in the palm of your hands with the worldwide renowned and trustworthy Tuya App. This App is 100% compatible with all major smart device hubs such as Google Home and Amazon Alexa.
Extremely Adaptable
With just one single receiver you have the option to setup your lighting however you want it. You can use functions for Dimmer as well as CCT lighting in single and multicolored setups.
FCC Compliant
This device is compliant with FCC regulations which state that the electromagnetic radiation from the device is below the limits specified by the Federal Communications Commission and the manufacturer has followed the requirements of the Supplier’s Declaration of Conformity authorization procedures.
Exceptional Warranty
We stand by our vision of providing excellent products and services so that you can create all of your projects without worrying about the future. That’s why these Controllers are covered by our exceptional 2 Year Warranty protection.
| Weight | 0.375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.13 × 6.25 × 1.25 in |
| Remote Controller | No Included, Sold Separately |
| CE Compliance | Yes |
| Channels | 3 Channels (RGB), 4 Channels (RGBW), 5 Channels (RGBCCT) |
| Connection | Screw Terminal Block Connector |
| Controllable By | Remote Control (not Included), APP “TUYA” |
| Dimmable | By Remote Controller |
| Length | 8″ |
| Width | 5″ |
| Height | 2″ |
| Input Voltage | 12/24VDC |
| IP Rating | IP20 |
| Recommended Power Limit | 360W/12VDC, 720W/24VDC |
| Output Voltage | 12/24VDC, Same as Input voltage |
| Rohs Compliance | Yes |
| Warranty | 2 Years |
| Current Per Channel | 5A |
| Finish | White |
| Control Distance | 30 Meters, 100 feet |
| Mounting Type | Screw-Ready Brackets on Edges |
| Brand | SKYDANCE |
| Compatible Mobile App(s) | TUYA |
You may also like…
UL SMD2216 LED Strip 1500 Single Color Chips, Super Bright Output
- Single Color LED Strip.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 1500 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC power units.
- LED flexible strip for interior use.
- Cut at every 6th LED / 1" on the cuttable mark.
- Power supply is not included.
Related products
4-1/2″ LED Flat Round Panel – Multicolor RGBW, 9W
350W Enclosed Power Supply, 24VDC
- It operates on 115VAC or 230VAC.
- Single output switching power supply.
- 24VDC Output Voltage.
- Maximum power rated at 350W.
- Recommended to be installed inside a j-box.
- Manufactured by Meanwell.
- Output voltage can be adjusted through potentiometer.
- It comes with an integrated Fan for better heat dissipation.
60W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
200W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
8-feet Flanged Aluminum Channel Silver – AR1
- Interior use.
- For Recessed mounted applications.
- It can fit any LED strips lights with a width of 8mm, 10mm and 12 mm.
- Easy installation.
- It can be resized / cut to adapt to any length requirements.
- It comes with 2 pair of endcaps (1 blank and 1 with cable input), and 4 mounting brackets.
- *To ensure that our products arrive at your doorstep in the best possible condition, we have implemented a minimum order quantity of 4 units.
8-feet Deep Trim-less Aluminum Channel for Drywalls
- Interior use.
- For Trim-less mounted applications for a seamless look (Drywall use).
- It can fit any LED strips lights with a width of 8mm, 10mm and 12 mm.
- 2 LED lines can be installed of 8mm, 10mm, and 12mm strip.
- It can be resized / cut to adapt to any length requirements.
- It comes with 2 pair of endcaps (1 blank and 1 with cable input), and 4 mounting brackets.
- *To ensure that our products arrive at your doorstep in the best possible condition, we have implemented a minimum order quantity of 4 units.
UL SMD5050 LED Strips 600 RGB Chips, RGB, 24V Super Bright Output Unit, Wet Rated
- Multicolor LED Strip, RGB Type.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 600 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC.
- Damp/Wet Rated.
- Cut at every 6th LED on the cuttable mark.
- Power supply and CCT controller are not included.
