Back to products
adorne® Paddle™ Switch - Half-Size
$11.10 – $13.06Price range: $11.10 through $13.06
6″ Square LED Recessed Down Light, Baffle Trim, 15W
$19.99
- 6″ LED Retrofit Recessed Downlight with Baffle Trim.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K.
- Dimmable unit. Compatible with LED dimmers.
In stock
SKU:
WE-SDL6-BF-MCT5
Categories: RETROFIT RECESSED DOWNLIGHTS, SQUARE UNITS, RESIDENTIAL, CEILING LIGHTS
Description
LED recessed down lights offer a sleek design that makes them the perfect solution for new installations and retrofits. Also, they are an ideal product for a variety of different installations, where housings are used for remodeling or new construction and typically used for the 4” high hats. In addition, the trim, which is integrated in the lamp, has a nice and modern design. This product comes with a 5 year warranty and offers incomparable value for the cost. Begin by changing the high hats of your properties and start conserving energy. This product includes an adapter to base E26 for easy installation and complies with all the standards imposed by the UL certification.
Additional information
| Weight | 1.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 7.5 × 4 in |
| Color Options | 3000K, 4000K, 2700K, 3500K, 5000K |
| Power Consumption | 15W |
| Luminous Flux | 1,169Lm |
| Base | E26 |
| Beam Angle | 120° |
| CE Compliance | Yes |
| Connection | E26 adapter |
| Lighting Cover | Frosted |
| CRI | >90 |
| Hole Size | 6 inches (housing) |
| Dimmable | Yes |
| Compatible Dimmer Unit(s) | LED Compatible Dimmer |
| Driver Type | Integrated |
| Energy Star | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| Length | 4″ |
| Width | 6″ |
| Height | 5″ |
| Finish | White |
| Input Voltage | 120VAC |
| IP Rating | IP54 |
| Life Span | 50,000 Hrs |
| Mounting Type | Recessed |
| Rohs Compliance | Yes |
| Shape | Square |
| Suitable For Damp Location | Yes |
| Suitable For Wet Location | No |
| Warranty | 5 Years |
| Trim Type | Baffle |
| Size Reference | 6″ |
| Brand | Westgate |
Related products
LED Shoebox, 300W, Slit Fitter Mount
$243.99
4″ LED Flat Square Panel – Switchable Color Temperature, 9W, Round Cutout
$16.25
- Slim Drop ceiling light.
- External driver is included.
- ETL Listed.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K.
- Compatible with LED Dimmers.
- Round Cut.
6″ LED Flat Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$14.99
6″ LED Flat Round Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$19.99
- Slim Drop ceiling light.
- External driver is included.
- ETL Listed.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K.
- Compatible with LED Dimmers.
60W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$27.99
5″ LED Glass Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$24.25
7″ LED Glass Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$34.75
LED Filament Candle Bulb with Torpedo Shape, 3.5W
$3.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
