Back to products
3 1/2" LED Dimmable Down Light - White Frame, 7W
$12.99 – $22.50Price range: $12.99 through $22.50
3 1/2″ LED Dimmable Down Light – Silver Frame, 7W
$12.75
- Drop ceiling light.
- External driver is included.
- Dimmable.
- Easy installation. Product comes with 2 spring arms.
- Directional light.
SKU:
ECLDL-3R7WS
Categories: RESIDENTIAL, CEILING LIGHTS, CAN-FREE RECESSED LIGHTS, ROUND UNITS
Description
LED Down lights are ideal for installation of ceiling lights where the space between the ceiling and the drop ceiling is limited. In general, housings (cans) are used for the majority of ceiling lights, but this can only be accomplished where sufficient height is specified for placement. However, when faced with circumstances of not having the space greater than 4-5 inches to fit standard housings, either due to new construction or remodeling, this product is the ideal solution. As with all of our products, style and energy efficiency is essential and is offered in this product as well. Note that each LED Down light comes with an external individual driver. Do not use a different external driver to feed this product.
Additional information
| Weight | 0.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 5 × 3.63 in |
| Color Options | 3000K, 6000K |
| Power Consumption | 7W |
| Luminous Flux | 600Lm |
| Beam Angle | 60° |
| CE Compliance | Yes |
| Chip Type | SMD2835 |
| Connection | Hardwired Connection |
| Lighting Cover | Clear |
| CRI | >75 |
| Hole Size | 3.5″ |
| Dimmable | Yes |
| Compatible Dimmer Unit(s) | LED Compatible Dimmer |
| Driver Type | External Constant Current |
| Length | 4.5″ |
| Width | 4.5″ |
| Height | 4,5″ |
| Finish | Silver |
| Input Voltage | 120VAC |
| IP Rating | IP20 |
| Life Span | 50,000 Hrs |
| Mounting Type | Snap-In Clicks |
| Rohs Compliance | Yes |
| Shape | Round |
| Suitable For Damp Location | No |
| Suitable For Wet Location | No |
| Warranty | 3 Years |
Related products
4″ LED Flat Round Panel – Switchable Color Temperature, 9W
$15.50
- Slim Drop ceiling light.
- External driver is included.
- ETL Listed.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K.
- Compatible with LED Dimmers.
100W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$44.25
200W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$72.25
2 1/2″ LED Under Cabinet Light – Silver Frame, 3W
$7.50
- Drop ceiling light.
- External driver is included.
- Easy installation. Product comes with 2 spring arms.
- Directional light.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
7″ LED Glass Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$34.75
LED Dimmable G9, 3.5W
$6.50
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
LED Filament Candle Bulb with Flame Tip, 3.5W
$3.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
LED Filament Candle Bulb with Torpedo Shape, 3.5W
$3.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
