8th Gen UFO LED High Bay, 100W-150W Switchable – ETL Listed
$113.25
- 100W to 150W Switchable wattage.
- Suspended Installation with hook.
- Branded Driver and LED’s.
- Excellent heating dissipation.
- Microwave Motion Sensor Ready (not included).
- Energy efficient. DLC 5.1 compliant High luminous efficiency.
- It operates on 100-277VAC.
- 0-10 Dimmable.
- Expedited Special Order upon request. CALL US NOW!
Out of stock
Our Ecopowertech LED high bay are rugged for indoor and outdoor areas, built with a high index of efficiency that enables this product to be one of the more popular replacements of the most used luminaries used in warehouses. Our product is a great replacement for 275W metal halide high bays, and fluorescent high bays with 2-4 units of T8 tubes. This 8th Gen model comes equipped with a revolutionary wattage switchable option, letting you choose between 100W or 150W or power. The LED chip has a service life of 50,000 hours, reducing the maintenance cost to the minimum. It’s one-sided flat design with improved optics make this product as efficient as it can get since there will be no light going towards the inside area of the fixture which is a particular issue when using conventional lights such as HPS or Metal Halide. It can be used in many different outdoor fixtures and it reduces the electricity consumption by up to 70%. For example, if used 12 hours per day, service life is approximately 12 years. For this reason, the value is exceptional. This product complies with all the standards imposed by the UL certification.
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 13 × 8 in |
| Color Options | 5000K |
| Motion Sensor Ready | Yes, Sold Separately |
| Power Consumption | 100W, 150W |
| Luminous Flux | 14,000 Lm, 21,000 Lm |
| Beam Angle | 80° |
| CE Compliance | Yes |
| Chip Type | SMD2835 |
| Connection | Hardwired Connection |
| Lighting Cover | Clear |
| CRI | >80 |
| Dimmable | Yes |
| Compatible Dimmer Unit(s) | 0-10V Dimmer |
| DLC Compliance | Yes |
| Driver Type | Integrated |
| ETL Listed | Yes |
| Explosion Proof | No |
| Length | 11.02″ |
| Width | 11.02″ |
| Height | 7.21″ |
| Finish | Black |
| Input Voltage | 100-277VAC |
| IP Rating | IP65 |
| Life Span | 50,000 Hrs |
| Equivalent | 175-200W Metal Halide |
| Mounting Type | Suspended Hook |
| Rohs Compliance | Yes |
| Shape | Round |
| Suitable For Damp Location | Yes |
| Suitable For Wet Location | Yes |
| Warranty | 5 Years |
You may also like…
8th Gen UFO LED High Bay, 200W-240W Switchable – ETL Listed
- 200W to 240W Switchable wattage.
- Suspended Installation with hook.
- Branded Driver and LED's.
- Excellent heating dissipation.
- Microwave Motion Sensor Ready (not included).
- Energy efficient. DLC 5.1 compliant High luminous efficiency.
- It operates on 100-277VAC.
- 0-10 Dimmable.
- Expedited Special Order upon request. CALL US NOW!
8th Gen UFO Series, Microwave Motion Sensor
- Microwave Motion Sensor.
- Compatible with 8th Gen UFO LED High Bays.
- Screw On installation.
- Easy 4 step installation.
- Expedited Special Order upon request. CALL US NOW!
Compatible LED Highbays:
100W-150W LED High Bay
200W-240W LED High Bay
Related products
UFO LED High Bay, 150W, White – ETL Listed
LED Shoebox, 300W, Slit Fitter Mount
LED Wall Pack, 60W
LED Wall Pack, 80W
LED Waterproof High Power Bulb 360°, 125W E39
8″ LED Flat Round Panel, White Frame
200W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
UL SMD5050 LED Strips 600 RGB Chips, RGB, 24V Super Bright Output Unit, Wet Rated
- Multicolor LED Strip, RGB Type.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 600 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC.
- Damp/Wet Rated.
- Cut at every 6th LED on the cuttable mark.
- Power supply and CCT controller are not included.
Related linear lighting components frequently needed:
Power Supplies
Aluminum Channels
Multi-Color Controllers
Accessories
