RGB DMX Decoder, 6A per Channel, Block Terminal
$49.50
- DMX512 Communication System.
- Pair it up with any LED RGB strips, or RGB Low Voltage LED wall washers.
- It needs a 12/24VDC power supply to operate.
- 3 Channels (RED, GREEN & BLUE)
- Maximum current: 18A (6A per Channel)
- Rated Power: 216W/12V, 432W/24V.
- Block Terminal Connection.
In stock
SKU:
ECTL-DM3C6A-BT
Categories: ENTERTAINMENT, CONTROLLERS, DMX
Description
Each DMX common controller occupied 3 DMX address, adopt coding switch is setting DMX original address code from 1 to 9, 1 is the lowest, and 9 is the highest , 512 address code could be settled in all. This DMX common controller adopts the advanced micro control unit, receives standard DMX-512 digital control signal and transformed it into PWM signal to driving LED.
Additional information
| Weight | 0.6875 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.13 × 1.75 × 1.63 in |
| CE Compliance | Yes |
| Channels | 3 Channels (RGB) |
| Connection | Screw Terminal Block Connector |
| Controllable By | DMX512 Controller |
| Dimmable | By DMX Control |
| Length | 8″ |
| Width | 5″ |
| Height | 2″ |
| Input Voltage | 12/24VDC |
| IP Rating | IP20 |
| Recommended Power Limit | 216W/12VDC, 432W/24VDC |
| Output Voltage | 12/24VDC, Same as Input voltage |
| Rohs Compliance | Yes |
| Warranty | 2 Years |
| Finish | Black |
| Current Per Channel | 6A |
| Mounting Type | Screw-Ready Brackets on Edges |
Related products
4-1/2″ LED Flat Round Panel – Multicolor RGBW, 9W
$27.50
300W Waterproof Meanwell Power Supply, 12/24VDC
$128.25
8-feet Flanged Aluminum Channel Silver – AR1
$24.50
- Interior use.
- For Recessed mounted applications.
- It can fit any LED strips lights with a width of 8mm, 10mm and 12 mm.
- Easy installation.
- It can be resized / cut to adapt to any length requirements.
- It comes with 2 pair of endcaps (1 blank and 1 with cable input), and 4 mounting brackets.
- *To ensure that our products arrive at your doorstep in the best possible condition, we have implemented a minimum order quantity of 4 units.
SKY RGB/RGBW Radio Frequency Receiver with Sync Function, 15A/RGB 20A/RGBW KIT
- Radio Frequency Communication System.
- Works with any 12 or 24 VDC power supply.
- Pair it up with any LED RGB strips & low voltage units, and RGBW strips & low voltage units.
- 3 Channels (RED, GREEN & BLUE).
- Maximum current: 20A (5 per Channel).
- RGB Rated Power: 180W/12V , 360W/24V.
- RGBW Rated Power: 240W/12V , 480W/24V.
- Hand held remote not included included.
- Works on the 433.92 Mhz RF band.
- Receiving device can be sync to a maximum of 10 hand held remotes.
- Hand held remote can be synced to unlimited receiving devices of the same model.
SKY Single Color Radio Frequency Controller with Sync Function, 15A
- Radio Frequency Communication System.
- Works with any 12 or 24 VDC power supply.
- Pair it up with any Single Color strips, or low voltage single color unit.
- 1 Channel.
- Maximum current: 15A.
- Rated Power: 180W/12V , 360W/24V.
- Hand held remote not included included.
- Works on the 433.92 Mhz RF band.
- Receiving device can be sync to a maximum of 10 hand held remotes.
- Hand held remote can be synced to unlimited receiving devices of the same model.
RGBW DMX Decoder, 5A per Channel, RJ45
$59.25
UL SMD2216 LED Strip 1500 Single Color Chips, Super Bright Output
$62.99
- Single Color LED Strip.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 1500 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC power units.
- LED flexible strip for interior use.
- Cut at every 6th LED / 1" on the cuttable mark.
- Power supply is not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
