EPS 5-in-1 Dimmable 288W Power Supply, 24VDC
$236.50
-
- It operates on 100-277VAC.
- 24VDC Output Voltage.
- Maximum power rated at 288W.
- 3 X 96W Class 2 Output (total of 288W).
- Suitable for Damp and Wet locations.
- UL Listed.
- Dimming compatibility:
Forward phase (leading edge) MLV.
Reverse phase (trailing edge) ELV.
TRIAC.
LED.
0-10V.
1-10V.
Potentiometer.
10V PWM. - Fully Isolated Aluminum Case.
Compatible Products:
24V LED Strips
In stock
EPS-JDA2-288-24 series is a 288W 24V AC/DC LED driver featuring dimming capabilities. It operates from 100VAC to 277VAC and can withstand 300VAC surge input for 5 seconds. In addition to high efficiency up to 95%, with a fan-less design the EPS-JDA2-288-24 can operate under -30°C ~ +70°C under free air convection. The design of a fully isolated plastic case housing and IP64 ingress protection level allows this series to fit both indoor and outdoor applications.
| Weight | 4.20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 4.5 × 3.25 in |
| CE Compliance | Yes |
| Connection | AC/DC Wires |
| Dimmable | Yes |
| Compatible Dimmer Unit(s) | LED Compatible Dimmer, Triac Dimmer, MLV Compatible Dimmer |
| Length | 11″ |
| Width | 4-1/8″ |
| Height | 1-13/16″ |
| Finish | Black |
| Input Voltage | 100-277VAC |
| IP Rating | IP64 |
| Recommended Power Limit | 180W |
| Mounting Type | Screw-in Hanger |
| Output Voltage | 24VDC |
| Rohs Compliance | No |
| Suitable For Damp Location | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Warranty | 5 Years |
| Rated Current | 12A |
| Rated Power | 288W |
| Suitable For Wet Location | Yes |
You may also like…
LED Module Sheet, 24VDC
- Great Product for Backlighting.
- 160° lenses.
- Specially Built for Limited depth.
- To be installed at least 3/4" apart from the surface to be illuminated.
- Popular for Counter top and Backsplash Backlighting.
- Plug and Play Connector.
Components frequently needed:
Power Supplies
Low Voltage Dimmers
UL SMD2216 LED Strip 1500 Single Color Chips, Super Bright Output
- Single Color LED Strip.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 1500 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC power units.
- LED flexible strip for interior use.
- Cut at every 6th LED / 1" on the cuttable mark.
- Power supply is not included.
Related linear lighting components frequently needed:
Power Supplies
Aluminum Channels
Low Voltage Dimmers
Accessories
Related products
4″ LED Flat Round Panel – Switchable Color Temperature, 9W
- Slim Drop ceiling light.
- External driver is included.
- ETL Listed.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K.
- Compatible with LED Dimmers.
Housing/Plate options:
New Construction Plate
Remodeling Plate
6″ LED Flat Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
6″ LED Flat Round Panel – Switchable Color Temperature, 12W
- Slim Drop ceiling light.
- External driver is included.
- ETL Listed.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K.
- Compatible with LED Dimmers.
Housing/Plate options:
New Construction Plate
Remodeling Plate
8″ ETL LED Square Flat Panel – White Frame, 18W Dimmable
60W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
100W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
7″ LED Glass Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
UL SMD5050 LED Strips 600 RGB Chips, RGB, 24V Super Bright Output Unit, Wet Rated
- Multicolor LED Strip, RGB Type.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 600 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC.
- Damp/Wet Rated.
- Cut at every 6th LED on the cuttable mark.
- Power supply and CCT controller are not included.
Related linear lighting components frequently needed:
Power Supplies
Aluminum Channels
Multi-Color Controllers
Accessories
