adorne® Paddle™ Switch - Half-Size
$11.10 – $13.06Price range: $11.10 through $13.06
adorne® 0-10V Paddle™ Dimmer
$71.68 – $99.71Price range: $71.68 through $99.71
adorne® Touch Tru-Universal Dimmer
$105.77 – $121.70Price range: $105.77 through $121.70
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. Neutral wire required.
- Constant memory features returns lights to their previous level when turning back on or after a power outage.
- Self-calibrates when you select your fixture’s lighting type, automatically setting the appropriate minimum voltage to eliminate flicker and poor performance.
- Works with virtually any 120V dimmable bulb or fixture.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- Touch Type series. Simply touch your finger to turn lights on and off.
SKU:
N/A
Categories: SWITCHES, DIMMERS, SWITCHES, DIMMERS & OUTLETS, LEGRAND, ADORNE COLLECTION
Description
Touch-style dimmers from the adorne Collection feature a translucent, glass-like face and operates with the simple touch of a finger on the center circle to turn lights on/off, or using the arrows on the side to dim. In multi-gang installations, we recommend pairing Touch switches and dimmers for consistency of control and aesthetic. A Tru-Universal Dimmer, this device works with virtually any 120V dimmable bulb or fixture. Made exclusively for use with screwless Wall Plates from the adorne® Collection, sold separately.
Additional information
| Weight | 0.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 4 × 2.5 in |
| Color | White, Magnesium, Graphite |
| Input Voltage | 120VAC |
| Number of Poles | Single Pole, 3-Way |
| Width | 1.77″ |
| Length | 2.48 in |
| Depth | 1.29 in |
| Connection | Screw Terminals |
| Connection Type | Internal Pressure Plates |
| Mounting Type | Box |
| Number of Gangs | 1 |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| UL Listed | Yes |
| Brand | Legrand |
| Collection | adorne |
| Device Size Reference | Standard Size |
| Load Type | All Types |
| MLV Power Limit | 500VA |
| ELV Power Limit | 700W |
| LED Power Limit | 450W |
| CFL Power Limit | 450W |
| Incandescent/Halogen Power Limit | 700W |
| Wattage | 700W |
Related products
adorne® 1-Port Frame
$3.07 – $3.43Price range: $3.07 through $3.43
- Enables one keystone insert to be used with an adorne Wall Plate.
- Easy "1-for-1" installation lets you simply upgrade your existing inserts in just minutes.
- Innovative snap-in system makes installation fast and simple.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® 15A Outlet – Plus-Size
$6.87 – $8.12Price range: $6.87 through $8.12
- 15A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 10 minutes.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Compatible with the 1-Gang-Plus (1+ Gang) adorne Wall Plates only. Cannot be used in multi-gang installations
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® 2-Port Frame
$3.07 – $3.43Price range: $3.07 through $3.43
- Enables two keystone inserts to be used with an adorne Wall Plate.
- Easy "1-for-1" installation lets you simply upgrade your existing inserts in just minutes.
- Innovative snap-in system makes installation fast and simple.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® 20A Outlet
$12.39 – $14.47Price range: $12.39 through $14.47
- 20A.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 10 minutes.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® 20A Tamper-Resistant Self-Test GFCI Outlet
$49.55 – $56.80Price range: $49.55 through $56.80
- Offers the capacity of a standard 20A outlet, in a uniquely contemporary design.
- Replaces any standard outlet with ease, in as little as 15 minutes.
- Protects against shock caused by ground-fault occurrences. Unlike breaker alternatives, GFCI outlets make it easier to fix trips with a convenient reset button on the outlet.
- Conducts an industry-leading automatic self-test every 3 seconds. If the device ever fails, the indicator light flashes to signal it should be replaced.
- Protects children with a patented tamper-resistant shutter system that prevents improper insertion of foreign objects.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® In-Wall Cable Access Port
$12.46 – $14.47Price range: $12.46 through $14.47
- Pair with a 1-Port, 2-Port, or 4-Port adorne frame for use in an adorne Wall Plate.
- Easy "1-for-1" installation lets you simply upgrade your existing inserts in just minutes.
- Innovative snap-in system makes installation fast and simple.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® RJ25 Phone Jack
$5.44 – $7.14Price range: $5.44 through $7.14
- Pair with a 1-Port, 2-Port, or 4-Port adorne frame for use in an adorne Wall Plate.
- Easy "1-for-1" installation lets you simply upgrade your existing inserts in just minutes.
- Innovative snap-in system makes installation fast and simple.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
adorne® Touch™ Switch
$74.75 – $85.80Price range: $74.75 through $85.80
- 15A.
- Installs in 15 minutes or less, fitting into an existing electrical box. No new wiring required for typical installation.
- Complete the look with a stunning, screwless adorne® Wall Plate, not included.
- Touch Type series. Simply touch your finger to turn lights on and off.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
