6″ LED Down Light White Frame, 18W
$22.99
- Direct Drop ceiling Installation.
- External driver is included.
- Easy installation. Product comes with 2 spring arms.
- Aluminum heat dissipation system.
- Dimmable unit. Compatible with LED dimmers.
In stock
SKU:
ECLDL-6R18WW60K
Categories: RESIDENTIAL, CEILING LIGHTS, CAN-FREE RECESSED LIGHTS, ROUND UNITS
Description
LED Down lights are ideal for installation in drop ceiling where the depth limited. In general, housings (cans) are used for the majority of ceiling lights, but this can only be accomplished where sufficient height is specified for placement. However, when faced with circumstances of not having the space greater than 4-5 inches to fit standard housings, this product is the ideal solution. As with all of our products, style and energy efficiency is essential and is offered in this product as well. Note that each LED Down light comes with an external individual driver. Do not use a different external driver to power this product.
Additional information
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.38 × 7.25 × 3.25 in |
| Color Options | 6000K |
| Power Consumption | 18W |
| Luminous Flux | 1,530Lm |
| CE Compliance | Yes |
| Chip Type | SDM5050 |
| Connection | Hardwired Connection, AC Wires to External Driver |
| Lighting Cover | Clear |
| CRI | >80 |
| Hole Size | 6″ |
| Dimmable | Yes |
| Compatible Dimmer Unit(s) | LED Compatible Dimmer |
| Driver Type | External Constant Current |
| Length | 7″ |
| Width | 7″ |
| Height | 4,5″ |
| Finish | White |
| Input Voltage | 100-240VAC |
| IP Rating | IP20 |
| Life Span | 50,000 Hrs |
| Mounting Type | Snap-In Clicks |
| Rohs Compliance | Yes |
| Shape | Round |
| Suitable For Damp Location | No |
| Suitable For Wet Location | No |
| Warranty | 3 Years |
| Size Reference | 6″ |
Related products
8″ ETL LED Square Flat Panel – White Frame, 18W Dimmable
$30.75
200W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$72.25
5″ LED Glass Round Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$24.25
5″ LED Glass Square Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$24.25
6″ LED Flat Round Panel with Blue Edge Lighting – White Frame, 12W
$22.50
6″ LED Flat Square Panel with Blue Edge Lighting – White Frame 12W
$22.50
7″ LED Glass Round Panel – Switchable Color Temperature, 12W
$34.75
LED G4 compatible with AC/DC, 1.5W
$5.50
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
