4″ Square LED Recessed Down Light, Baffle Trim, 10W
$17.99
- 4″ LED Retrofit Recessed Downlight with Baffle Trim.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K.
- Dimmable unit. Compatible with LED dimmers.
- Manufactured by Westgate.
Out of stock
SKU:
WE-SDL4-BF-MCT5
Categories: RESIDENTIAL, CEILING LIGHTS, RETROFIT RECESSED DOWNLIGHTS, SQUARE UNITS
Description
LED recessed down lights offer a sleek design that makes them the perfect solution for new installations and retrofits. Also, they are an ideal product for a variety of different installations, where housings are used for remodeling or new construction and typically used for the 4” high hats. In addition, the trim, which is integrated in the lamp, has a nice and modern design. This product comes with a 5 year warranty and offers incomparable value for the cost. Begin by changing the high hats of your properties and start conserving energy. This product includes an adapter to base E26 for easy installation and complies with all the standards imposed by the UL certification.
Additional information
| Weight | 1.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 7.5 × 4 in |
| Color Options | 3000K, 4000K, 2700K, 3500K, 5000K |
| Power Consumption | 10W |
| Luminous Flux | 692Lm |
| Base | E26 |
| Beam Angle | 120° |
| CE Compliance | Yes |
| Connection | E26 adapter |
| Lighting Cover | Frosted |
| CRI | >90 |
| Hole Size | 4 inches (housing) |
| Dimmable | Yes |
| Compatible Dimmer Unit(s) | LED Compatible Dimmer |
| Driver Type | Integrated |
| Energy Star | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| Length | 4″ |
| Width | 6″ |
| Height | 5″ |
| Finish | White |
| Input Voltage | 120VAC |
| IP Rating | IP54 |
| Life Span | 50,000 Hrs |
| Mounting Type | Recessed |
| Rohs Compliance | Yes |
| Shape | Square |
| Suitable For Damp Location | Yes |
| Suitable For Wet Location | No |
| Warranty | 5 Years |
| Trim Type | Baffle |
| Size Reference | 4″ |
| Brand | Westgate |
Related products
4″ LED Flat Round Panel – Switchable Color Temperature, 9W
$15.50
- Slim Drop ceiling light.
- External driver is included.
- ETL Listed.
- 5 Color Temperature in one including 2700K, 3000K, 4000K, 5000K, 6000K.
- Compatible with LED Dimmers.
200W Enclosed Power Supply, 24VDC
$55.99
100W Waterproof Meanwell Power Supply, 24VDC
$44.25
6″ LED Flat Round Panel with Blue Edge Lighting – White Frame, 12W
$22.50
LED Inground Light with Half Round Light Shape
$9.50
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
LED Round Inground Light Stainless Steel
$12.75
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
UL SMD2216 LED Strip 1500 Single Color Chips, Super Bright Output
$62.99
- Single Color LED Strip.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 1500 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC power units.
- LED flexible strip for interior use.
- Cut at every 6th LED / 1" on the cuttable mark.
- Power supply is not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
UL SMD5050 LED Strips 600 RGB Chips, RGB, 24V Super Bright Output Unit, Wet Rated
$69.50
- Multicolor LED Strip, RGB Type.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 600 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC.
- Damp/Wet Rated.
- Cut at every 6th LED on the cuttable mark.
- Power supply and CCT controller are not included.
