Two Ends “L” Connector for 12mm RGBW Strips
$3.99
- Connector to Join Strips together.
- Easy snap-in installation system.
- Compatible with SMD5050 RGBW strips.
- 12mm 5-pin Connector.
In stock
SKU:
ECNA-2SCR5P-12
Categories: INDOOR, LINEAR LIGHTING ACCESSORIES, FOR MULTI COLOR LED STRIPS, ACCESSORIES
Description
Modernize any project or add illumination to a desired space, no matter the size, via these revolutionary connectors for LED strips. Our innovative connectors allow you to use LED strips that has been cut to a specific length, in order to fit the strips in any possible location. Always check the kind of LED strip you’re using for the compatible connector.
Additional information
| Weight | 0.0062 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 1 × 0.25 in |
| Connection | Snap-in |
| Length | 4″ |
| Width | 4″ |
| Height | 0,5″ |
| Finish | White |
| Warranty | 1 Year |
| IP Rating | IP20 |
| Strip Compatibility | Single Color Strips |
| Strip Width | 12mm |
Related products
Color Temperature Adjustable COB LED Strips 604 chips, High Output
$53.99
- Color Temperature Adjustable. Ranges from 2700 to 6000K.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 604 COB LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC power units.
- LED flexible strip for interior use.
- Cut at every 6th LED on the cuttable mark.
- Cutting Marks are located on the back of the LED Strip.
- Power supply and CCT controller are not included.
Two Ends Connector for 10mm Single Color Strips
$3.25
Two Ends Connector for 12mm RGBW Strips
$3.99
Strip to Strip Corner Connector for 10mm High Density and COB Single Color LED Strips
$3.50
Strips to a Wire Connector for 8mm SMD Single Color LED Strips
$3.25
Strips to Power Connector for 8mm COB Single Color LED Strips
$2.99
Two Ends Connector for 8mm Single Color Strips
$3.25
