Strip to Strip Corner Connector for 10mm High Density and COB Single Color LED Strips
$3.50
- Small Connector to join 2 units of 10mm single color strip.
- “L” Shape Connector.
- Easy snap-in installation system.
- Compatible with 8mm COB Strips.
- It fits inside most aluminum profiles.
In stock
SKU:
ECNA-CC-CR2P-10
Categories: FOR SINGLE COLOR LED STRIPS, ACCESSORIES, INDOOR, LINEAR LIGHTING ACCESSORIES
Description
Modernize any project or add illumination to a desired space, no matter the size, via these revolutionary connectors for LED strips. Our innovative connectors allow you to use LED strips that has been cut to a specific length, in order to fit the strips in any possible location. Always check the kind of LED strip you are using for the compatible connector.
Additional information
| Weight | 0.0062 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 1 × 0.25 in |
| Connection | Snap-in |
| Length | 4″ |
| Width | 4″ |
| Height | 0,5″ |
| Finish | White Terminal, Color Cables |
| Warranty | 1 Year |
| IP Rating | IP20 |
| Strip Compatibility | Single Color Strips |
| Strip Width | 10mm |
Related products
6ft 18 AWG Universal 2-Prong Power Cord
$5.75
Two Ends “L” Connector for 10mm RGB Strips
$3.50
Two Ends “L” Connector for 12mm RGBW Strips
$3.99
Two Ends Connector for 10mm RGB Strips
$3.50
Two Ends Connector for 12mm RGBW Strips
$3.99
Two Ends Connector for 8mm Single Color Strips
$3.25
UL SMD2216 LED Strip 1500 Single Color Chips, Super Bright Output
$62.99
- Single Color LED Strip.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 1500 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC power units.
- LED flexible strip for interior use.
- Cut at every 6th LED / 1" on the cuttable mark.
- Power supply is not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
