RGBW DMX Decoder, 5A per Channel, RJ45
$59.25
- DMX512 Communication System.
- Pair it up with any LED RGB strips, or RGB Low Voltage LED wall washers.
- It needs a 12/24VDC power supply to operate.
- 4 Channels (RED, GREEN, BLUE & WHITE)
- Maximum current: 20A (5A per Channel)
- Rated Power: 240W/12V, 480W/24V.
- RJ45.
Only 4 left in stock
SKU:
ECTL-DM4C5A-RJ
Categories: ENTERTAINMENT, CONTROLLERS, DMX
Description
This advance DMX decoder occupied 4 DMX address, adopt coding switch is setting DMX original address code from 1 to 9, 1 is the lowest, and 9 is the highest , 512 address code could be settled in all units. This DMX common decoder adopts the advanced micro control unit, receives standard DMX-512 digital control signal and transformed it into PWM signal to driving LED.
Additional information
| Weight | 0.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.25 × 2 × 1.87 in |
| Remote Controller | No Included, Sold Separately |
| CE Compliance | Yes |
| Channels | 4 Channels (RGBW) |
| Connection | RJ45, Screw Terminal Block |
| Controllable By | DMX512 Controller |
| Dimmable | By DMX Control |
| Length | |
| Width | |
| Height | |
| Input Voltage | 12/24VDC |
| IP Rating | IP20 |
| Recommended Power Limit | 240W/12VDC, 480W/24VDC |
| Output Voltage | Same as Input voltage, 12/24VDC |
| Rohs Compliance | Yes |
| Warranty | 2 Years |
| Current Per Channel | 5A |
| Finish | Black |
| Mounting Type | Screw-Ready Brackets on Edges |
Related products
200W Enclosed Power Supply, 24VDC
$55.99
8-feet Slim Flanged Aluminum Channel
$24.50
- Interior use.
- For Surface and Recessed mounted applications.
- It can fit any LED strips lights with a width of 5mm, and 6mm.
- Easy installation.
- It can be resized / cut to adapt to any length requirements.
- It comes with 2 pair of endcaps (1 blank and 1 with cable input), and 4 mounting brackets.
- *To ensure that our products arrive at your doorstep in the best possible condition, we have implemented a minimum order quantity of 4 units.
RGB DMX Decoder, 72A, 8 RGB Groups
$217.50
- DMX512 Communication System.
- Pair it up with any LED RGB strips, or RGB Low Voltage LED wall washers.
- It needs a 12/24VDC power supply to operate.
- 24 Channels (RED, GREEN & BLUE). 8 RGB Groups.
- Maximum current: 72A (3A per Channel)
- Rated Power: 864W/12V, 1,728W/24V.
- Multiple interfaces for easy use (RJ45, Green Terminal and XLR3).
12/24V Amplifier, 4 Channels for DIM/CCT/RGB/RGBW Strips, 5A
$35.25
- Works with any 12 or 24 VDC power supply, and controller.
- Pair it up with any controller (up to 4 channels controllers) to increase power output of the system.
- Maximum current: 20A (5 per Channel).
- DIM (Single Color) Rated Power: 240W/12V , 480W/24V.
- CCT Rated Power: 240W/12V , 480W/24V.
- RGB Rated Power: 180W/12V , 360W/24V.
- RGBW Rated Power: 240W/12V , 480W/24V.
3A SKY WIFI Receiver & Compatible Radio Frequency Remotes
- 2-in-1 WIFI & Radio Frequency Communication System.
- Works with any 12 or 24 VDC power supply.
- Pair it up with any Single Color, CCT, RGB , RGBW, and RGBCCT low voltage units.
- 5 Channels (RED, GREEN, BLUE, WARM WHITE, COOL WHITE).
- Maximum current: 15A (3 per Channel).
- DIM (Single Color) Rated Power: 180W/12V , 360W/24V.
- CCT Rated Power: 144W/12V , 288W/24V.
- RGB Rated Power: 108W/12V , 216W/24V.
- RGBW Rated Power: 144W/12V , 288W/24V.
- RGBCCT Rated Power: 180W/12V , 360W/24V.
- Compatible with SKY Hand held remotes (not included).
- Works on the 433.92 Mhz RF band.
- Compatible with smart phone app name "TUYA".
- Compatible with Alexa, and Google Home.
6A SKY WIFI Receiver & Compatible Radio Frequency Remotes
- 2-in-1 WIFI & Radio Frequency Communication System.
- Works with any 12 or 24 VDC power supply.
- Pair it up with any RGB low voltage units, RGBW low voltage units, and RGBCCT low voltage units.
- 5 Channels (RED, GREEN, BLUE, WARM WHITE, COOL WHITE).
- Maximum current: 15A (3 per Channel).
- DIM (Single Color) Rated Power: 360W/12V , 720W/24V.
- CCT Rated Power: 288W/12V , 576W/24V.
- RGB Rated Power: 216W/12V , 432W/24V.
- RGBW Rated Power: 288W/12V , 576W/24V.
- RGBCCT Rated Power: 360W/12V , 720W/24V.
- Compatible with SKY Hand held remotes not included.
- Works on the 433.92 Mhz RF band.
- Compatible with smart phone app name "TUYA".
- Compatible with Alexa, and google home.
SKY RGB Radio Frequency Receiver with Sync Function, 12A KIT
$0.00
- Radio Frequency Communication System.
- Works with any 12 or 24 VDC power supply.
- Pair it up with any LED RGB strips, or LED RGB Low Voltage thin wall washers.
- 3 Channels (RED, GREEN & BLUE).
- Maximum current: 12A (4A per Channel).
- Rated Power: 144W/12V , 288W/24V.
- Hand held remote not included included.
- Works on the 433.92 Mhz RF band.
- Receiving device can be sync to a maximum of 10 hand held remotes.
- Hand held remote can be synced to unlimited receiving devices of the same model.
SKY RGB/RGBW Radio Frequency Receiver with Sync Function, 15A/RGB 20A/RGBW KIT
- Radio Frequency Communication System.
- Works with any 12 or 24 VDC power supply.
- Pair it up with any LED RGB strips & low voltage units, and RGBW strips & low voltage units.
- 3 Channels (RED, GREEN & BLUE).
- Maximum current: 20A (5 per Channel).
- RGB Rated Power: 180W/12V , 360W/24V.
- RGBW Rated Power: 240W/12V , 480W/24V.
- Hand held remote not included included.
- Works on the 433.92 Mhz RF band.
- Receiving device can be sync to a maximum of 10 hand held remotes.
- Hand held remote can be synced to unlimited receiving devices of the same model.
