15A Screw-In US Grounding Plug Connector
$7.99
- 3-Prong US Plug Connector, Includes Ground.
- 15A, 125V Rated.
- Use 10-18AWG Cables.
- Screw-in installation system.
In stock
SKU:
ECNA-PLUG2-SC-2
Categories: ACCESSORIES, CABLE CONNECTORS
Description
Modernize any project or add illumination to a desired space, no matter the size, via these revolutionary connectors for cable connection. Improve installation time by using this easy to use connectors.
Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 2 × 0.5 in |
| Connection | 10-18AWG Cables |
| Length | 3″ |
| Width | 1″ |
| Height | 0,5″ |
| Finish | Brown |
| Warranty | 1 Year |
| IP Rating | IP20 |
| Connection Type | screw-in |
| Rated Current | 25A |
Related products
Lever Compact Wire Connectors, 2 Cables In 10 Cables Out
$6.99
Lever Compact Wire Connectors, 2 Cables In 2 Cables Out
$2.50
Lever Compact Wire Connectors, 2 Cables In 4 Cables Out
$3.25
Lever Compact Wire Connectors, 2 Cables In 6 Cables Out
$3.99
Plug-and-Play DC Pair Connector
$3.50
Terminal Block, 2 Position Dual Row
$2.99
