Lever Compact Wire Connectors, 2 Cables In 10 Cables Out
$6.99
- Small Connector to split 1 pair of 28-12AWG cables into 5 pair of 28-12AWG cables.
- Easy snap-in installation system.
- 32A, 600V
In stock
SKU:
ECNA-LENU-2TO10
Categories: CABLE CONNECTORS, ACCESSORIES, ACCESSORIES
Description
Modernize any project or add illumination to a desired space, no matter the size, via these revolutionary connectors for LED strips. Our innovative connectors allow you to use LED strips that has been cut to a specific length, in order to fit the strips in any possible location. Always check the kind of LED strip you’re using for the compatible connector.
Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 3 × 0.5 in |
| Connection | 28-12AWG Cables |
| Length | 2″ |
| Width | 3″ |
| Height | 0,5″ |
| Finish | Grey/Blue/Orange |
| Warranty | 1 Year |
| IP Rating | IP20 |
| Connection Type | Snap In |
| Rated Current | 32A |
Related products
6ft 18 AWG Universal 2-Prong Power Cord
$5.75
Two Ends Connector for 10mm RGB Strips
$3.50
Lever Compact Wire Connectors, 2 Cables In 2 Cables Out
$2.50
Lever Compact Wire Connectors, 2 Cables In 4 Cables Out
$3.25
Strip to Strip Connector for 10mm 2216 and COB Single Color LED Strips
$2.99
Strips to Power Connector for 10mm 2216 and COB Single Color LED Strips
$2.99
Terminal Block, 2 Position Dual Row
$2.99
