Strip to Wire Connector for 10mm 2216 and COB Single Color LED Strips
$3.25
- Small Connector to join a 10mm single color strip to a 2-lead wire.
- Easy snap-in installation system.
- Compatible with SMD2016 and COB Strips
- It fits inside most aluminum profiles.
In stock
SKU:
ECNA-CC-SWN2P-10
Categories: INDOOR, LINEAR LIGHTING ACCESSORIES, FOR SINGLE COLOR LED STRIPS, ACCESSORIES
Description
Modernize any project or add illumination to a desired space, no matter the size, via these revolutionary connectors for LED strips. Our innovative connectors allow you to use LED strips that has been cut to a specific length, in order to fit the strips in any possible location. Always check the kind of LED strip you’re using for the compatible connector.
Additional information
| Weight | 0.0062 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 1 × 0.25 in |
| Connection | Snap-in |
| Length | 4″ |
| Width | 4″ |
| Height | 0,5″ |
| Finish | White Terminal, Color Cables |
| Warranty | 1 Year |
| IP Rating | IP20 |
| Strip Compatibility | Single Color Strips |
| Strip Width | 10mm |
Related products
6ft 18 AWG Universal 2-Prong Power Cord
$5.75
6ft 18 AWG Universal 3-Prong Power Cord
$7.50
RGB Strip to Power Connector for 10mm SMD RGB LED Strips
$2.99
Two Ends Connector for 10mm Single Color Strips
$3.25
Two Ends Connector for 12mm RGBW Strips
$3.99
Strip to Strip Corner Connector for 8mm COB Single Color LED Strips
$3.50
UL COB LED Strip Single Color, Bright Output, High Density 1600 LEDs
$47.99
- Single Color LED Strip.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 2400 LED COB Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC power units.
- For interior use only.
- LED flexible strip for interior use.
- Cut at every 2" on the cuttable mark.
- Power supply is not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
UL SMD2216 LED Strip 1200 Single Color Chips, Narrow (4mm/0.16″)
$39.25
- Single Color LED Strip.
- Every unit comes in a roll of 16.4 feet / 5 meters.
- 1200 LED Chips equidistantly located in the complete roll. UL listed.
- Comes with 3m adhesive tape on the back of the strip.
- Works with 24VDC power units.
- LED flexible strip for interior use.
- Cut at every 6th LED / 1" on the cuttable mark.
- Power supply is not included.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
