22/4 AWG Stranded Wire
$0.25
- Unit Price by Foot.
- 100 Feet Minimum Purchase.
- 22-4 AWG
- Stranded Wire
- 5A, 125V Rated.
- White Jacket.
- Red and Black Lead Wires.
In stock
SKU:
ECB-22-4-STR-WH
Categories: CABLE MODELS, ACCESSORIES
Description
22AWG (American Wire Gauge) Stranded Wire refers to electrical wire with a gauge size of 22 and is made up of multiple smaller strands of wire twisted or braided together. The “AWG” indicates the wire gauge, where a lower number denotes a thicker wire. Stranded wire is more flexible and durable compared to solid wire, making it suitable for applications where flexibility is needed, such as in automotive wiring, appliances, and electronic devices. The 22AWG size specifically is commonly used for low-voltage applications such as power supply connections, speaker wires, and small electrical circuits.
Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 2 × 0.5 in |
| Length | 1′ |
| Width | 0.32″ |
| Height | 0.32″ |
| Finish | White |
| Warranty | 1 Year |
| IP Rating | IP20 |
| Rated Current | 10A |
| pa_wire-size | 1584 |
Related products
Two Ends “L” Connector for 10mm RGB Strips
$3.50
Two Ends Connector for 10mm RGB Strips
$3.50
Two Ends Connector for 10mm Single Color Strips
$3.25
Lever Compact Wire Connectors, 2 Cables In 10 Cables Out
$6.99
Strip to Strip Connector for 8mm SMD Single Color LED Strips
$2.75
Strip to Strip Corner Connector for 8mm COB Single Color LED Strips
$3.50
Strip to Wire Connector for 8mm COB Single Color LED Strips
$3.25
Strips to a Wire Connector for 8mm SMD Single Color LED Strips
$3.25
